Nincs is jobb egy hideg téli nap végén, mint belemerülni a habos, illatos, forró fürdővízbe. Csak aztán eszünkbe jut a víztakarékosság, és talán egy kis bűntudatunk is támad – jogosan. Földünk egyik legnagyobb természeti kincse az ivóvíz, sokszor mégis mostohán, pazarlón bánunk vele. Pedig egy-egy apró lépés megtételével mi is tehetünk vizeink védelme érdekében!
Ha a víztakarékosság kerül szóba, rögtön felmerül a kérdés: zuhany vagy fürdő? Mindenki számára egyértelmű a válasz, hogy az előbbit kellene választanunk, de hát fürdeni is olyan jó… Van egy jó hírünk: nem kell lemondanunk erről az élményéről sem, miközben elkerülhetjük a mértéktelen vízpazarlást is. Ehhez hoztunk most pár ötletet, amit bárki könnyen megvalósíthat otthonában!
A számok tükrében
Bár elsőre teljesen egyértelműnek tűnhet, hogy zuhanyzáskor kevesebb vizet fogyasztunk, ez nem minden esetben van így! Ennek kiszámításához fontos paraméter zuhanyrózsánk percenkénti vízfogyasztásának mértéke. Ez az adat akár 15-20 liter is lehet percenként, ami 10 percnyi zuhanyzás során 150-200 litert jelent. Ha a kádas fürdőt szeretnénk kiszámolni, kádunk térfogatát kell megtudakolnunk, de mindez nem elég! Egy pl. 210 literes sarokkád esetében sem használjuk ki a teljes térfogatot, így ennél biztosan kevesebb vizet használunk el a fürdéshez. Ha teljesen teli töltenénk, Arkhimédész törvénye szerint ebbe a vízbe merülve a mi térfogatunkkal egyező víz távozna a kádból. Na, az már tényleg pazarlás lenne!
Akkor most zuhany vagy fürdő?
Tény, hogy mindkettő lehet igen pazarló a víztakarékosság szempontjából, de zuhanyzással talán mégis egyszerűbb spórolnunk a vízzel. Elsőként érdemes egy korszerű, modern zuhanyfejet beszereznünk, aminek akár 10 liter/perc alatt is lehet a vízfogyasztása. Érdemes arra is figyelnünk, hogy ne folyamatosan folyassuk a vizet: szappan, tusfürdő használatakor zárjuk el, így még kevesebb vízre lesz szükségünk. Mindezt pedig igyekezzünk minél kevesebb idő alatt (akár 5-6 perc) véghezvinni, hogy a lehető legkevesebb vizet használjunk el.
Fürdés okosan
Azok se keseregjenek, akik számára a fürdés egyenlő a relaxációval, az én-idővel. Első lépésként határozzák el, hogy a lehető legkevesebb alkalommal – pl. heti 1-szer – választják a kádas fürdést. Hely- és víztakarékosság szempontjából is érdemes kisebb kádat választanunk, fürdéskor pedig igyekezzünk minél alacsonyabb szinten megtölteni azt. Több gyerek esetében, amíg lehet, fürdessük őket együtt! Így fejenként akár egy-egy zuhany vízmennyiségét fogyasztják el, ezzel is spórolva természeti kincsünkkel.
Azt se felejtsük el, hogy míg a zuhanyzás során elhasznált víz elvész, a fürdővizet fürdés után is felhasználhatjuk. Az így keletkező szürkevíz még kiépített rendszer nélkül is hasznosítható takarításhoz, locsoláshoz (amennyiben ehhez megfelelő szappant, tusfürdőt használtunk).
Nem feltétlenül kell lemondanunk az apró élvezetekről, ha környezettudatosan szeretnénk élni! Csupán jól átgondolt lépéseket kell tennünk, hogy életünk bolygóbaráttá tegyük gyermekeink és a Föld jövője érdekében.