Oldaltörés-panel[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Na jó de milyen magas legyen?
Mindenki, aki már járt nagypolgári lakásban, tudja, hogy ugyanaz a szoba jelentősen nagyobbnak érezhető már 3,5 méternél is. Igazán jelentős érzésbeli különbséget akkor kapunk, ha legalább egy olyan helyiség van, ahol a belmagasság eléri vagy meghaladja a 4 métert. Ekkor szinte varázsütésre átalakul a környezet, a nyomasztó plafon kikerül a szemhatárból, a végtelen szabadság érzetét adva számunkra.
Mire kell figyelni a nagy belmagasságú terek tervezésekor?
No igen, a legfőbb ellenérv a nagy belmagasság említésekor a helyiségek fűtés- és hűtésszámlája. Hogy ezt elkerüljük, három tényezőre kell koncentrálnunk:
1. Lyukas hordóban nem lehet bort készíteni. Amíg mindenhol kiszökik a meleg és bejön a hideg (avagy fordítva), addig bizony a pénztárcánk mélyére kell nézni. A jó hír azonban az, hogy jó tervezés és anyagválasztás mellett minimális (!) többletköltséggel lehet légtömör ingatlant építeni.
2. Ne küldj angol munkást félmeztelenül ásni – vagyis ne engedjük a napot ész nélkül garázdálkodni. Az elmúlt években elkezdhettünk hozzászokni, hogy enyhe teleink és forró nyaraink lesznek a közeljövőben. Ezért az árnyékolás ügyes megtervezése, a tető tájolása kulcsfontosságú lesz. Az ideális tető a nyári magasan járó napsütést árnyékolja, a téli, alacsony szögben érkezőt beengedi (előmelegítve az ingatlant).
3. Mekk mestert ne hívjuk fűtést szerelni! Könnyű beleesni abba a csapdába, hogy a nagy belmagasság miatt hagyjuk magunk meggyőzni nagy teljesítményű hűtő-fűtő egységek beszerzésére. Mondván nagyobb a tér, több energia kell. A valóság azonban ettől távolabb nem is lehetne. Ha visszaemlékszünk fizikaóráinkra, talán halványan dereng, hogy a meleg levegő felfelé, a hideg levegő lefelé száll. Egy új építésű házban ma már kötelező elem a központi légtechnika alkalmazása. Jó beállítással a légtechnika elemeit tudjuk hűtésre és fűtésre is felhasználni, töredék költségen.
A légfűtés/hűtés előnyeiről és kihívásairól hamarosan érkezünk…