Sokak számára a kertészkedés első hallásra talán értelmetlennek tűnhet – hisz mindent meg tudunk venni a boltban is. Mégis az otthoni zöldség- vagy fűszernövény-termesztés egyre népszerűbbé válik, nem véletlenül. Gyógyítja a lelket, erősíti a testet, pihenteti az elmét – de munka is van vele bőven. Ez utóbbit végezhetjük így is, úgy is – környezettudatosan is!
Kevés dolog érhet fel a kertészkedés adta örömmel. Nincs is jobb a frissen szedett paradicsom mámorító ízénél vagy a kertünkben nevelt majoránna bódító aromájánál. Felmerülhet bennünk, hogy talán ezen a téren is lehetnénk tudatosabbak, körültekintőbbek. Csupán egy kis odafigyeléssel bárkiből környezetbarát kertész válhat, hoztunk is pár tippet ennek eléréséhez.
Sok kicsi sokra megy
Nem kell rögtön radikális változtatásokba fognod, ha környezettudatosan szeretnél kerteddel foglalkozni – már pár apró változtatás is elég. Fedezd fel otthon a „jó lesz még valamire” készletet, válogasd ki a hasznosnak tűnő tárgyakat, és indulhat is az újrahasznosítás! Rozsdás vödörből antik kaspó, fahordóból ültetőláda, bádogkádból magaságyás. Ha mégsem találnál meg minden szükséges eszközt, kerüld a műanyagot: válassz agyagcserepet, faeszközöket, fémtámasztékot. Ha pedig mesterfokozatot szeretnél elérni a bolygóbarát kertészkedésben, íme egy tipp. Ültess virágzó növényeket (akár zöldségek közé is), amik odavonzzák a beporzó rovarokat. Te gyönyörködhetsz a tarka virágokban, a méhecskék és dongók pedig meglelik táplálékukat, miközben beporozzák zöldségeidet is. Tiszta haszon, ugye?
Természetes kártevőirtás
A testet-lelket karbantartó kertészkedés sajnos sok bosszúsággal is járhat. A kertünkben otthonra talált, általunk telepített növényeket számos kártevő fenyegetheti. Bár elsőre rovarirtók után nyúlnánk, felejtsük el ezeket a káros vegyszereket! Már őseink is alkalmazták a konyhakerti védekezés leginkább környezettudatos módját: az együttültetést. Különösen hangozhat, de bizonyos növények egymás mellé ültetésével megelőzhetjük egyes kártevők előfordulását. Imádod a frissen szedett paradicsomot? Ültess mellé körömvirágot vagy büdöskét, s nem kell aggódnod a levéltetvek miatt. Minden évben telepítesz káposztaféléket? Helyezz közéjük pár zellert is, s a finom levesbe való megtermelése mellett a hernyókkal se lesz gondod többé. Az együttültetéssel egyszerre teheted kertedet kártevőmentessé, bolygóbaráttá és színpompássá!
Minden cseppben ott az élet
Bárki, aki csak egyszer a kertészkedés mellett tette le voksát, szembesült már a legnagyobb kihívással: a megfelelő vízellátással. Napjainkban a locsolás már természetes velejárója egy konyhakert létrehozásának, de nem mindegy, hogyan tesszük ezt. Hidd el, bolygónk és növényeid is hálásak lesznek érte, ha belevágsz az esővíz gyűjtésébe. Válassz egy hordót vagy egy kidobásra váró kádat, s gyűjtsd össze a tetőről lefolyó vagy az ereszcsatornán keresztül érkező esővizet! Így biztosíthatod az optimális locsolóvizet, miközben csökkented saját vízlábnyomodat is. Még egy tipp: természetes anyagú mulcsok – fenyőkéreg, szalma – használatával megakadályozhatod a talaj erős párolgását, így kevesebbszer és kevesebbet kell locsolnod.