Oldaltörés-panel[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Az áramszolgáltatótól függetlenül működő, tehát az ún. szigetüzemű napelemes rendszer
Mint fentebb már szó esett róla, a napelemek csak napsütésben vagy szórt fényben tudnak megfelelően működni. Éjszaka vagy havas, esős időjárásban lecsökken az energiatermelésük. Abban az esetben, ha teljesen függetlenedni szeretnék áramszolgáltatónktól és úgy döntünk, hogy nem tápláljuk vissza a felesleges energiamennyiséget az elektromos hálózatra, akkor erre az esetre szolgálnak a szigetüzemű napelemes rendszerek.
A megtermelt árammennyiség tárolását a leghatékonyabban szolár akkumulátorokkal érhetjük el, amelyek töltése egy napelemes töltésszabályozó berendezés segítségével történik. Hasonló elven működik, mint a hálózatra csatlakoztatott napelemes rendszerek. Ebben az esetben rossz idő esetén az akkumulátorok veszik át az áramszolgáltató szerepét. Ami azt jelenti, hogy a háztartásban szükséges árammennyiséget a szép időben megtermelt és eltárolt többletenergiából fedezik. Habár a szigetüzemű rendszerek az év nagyobbik részében ellátják a felhősebb és az éjszakai időszakokat, a téli, napsütésben szegény hónapokban csökkent energiamennyiséget tudnak előállítani, ezáltal nem tökéletesen alkalmasak a téli időszak átvészelésére.
Ennek ellenére a jövő a szigetüzemű rendszerek telepítésében van, amelyek által tényleg megvalósítható a hálózattól való teljes függetlenség. Jelenleg ezek a rendszerek telepítési költségei még a kétszeresei a hálózatra tápláló napelemes rendszereknek, ez pedig nem segíti elő az előbbiek gyorsabb elterjedését. Vásárlás esetén gondoljuk át igényeinket, lehetőségeinket és vegyük figyelembe a környezettudatosságot is!