Bővebben a napelemes rendszerek típusairól, telepítésükről és felhasználásukról.
Korábbi cikkünkben már szó esett a napelemek főbb fajtáiról, ezúttal viszont a komplett napelemes rendszerek típusait fogjuk ismertetni. Ezek a hálózatra tápláló és az áramszolgáltatótól független, tehát a szigetüzemű napelemes rendszerek.
A hálózatra tápláló napelemes rendszer
Sokan úgy gondolják, hogy egy tetőre telepített napelemes rendszer segítségével örökre búcsút mondhatnak a rezsiszámláknak és az áramszolgáltatóknak. Ez azonban, sok esetben nem ilyen egyszerű. A Magyarországon telepített napelemes rendszerek túlnyomó többsége jelenleg kétirányú villanyórával lett felszerelve és a központi hálózatra is rá van kötve. Azt már tudjuk, hogy a napelemek a Napból származó fénysugarak által áramot vagy hőt termelnek. Ezt aztán az inverter alakítja át 230 V feszültségű váltakozó árammá, amelyet háztartásainkban fel tudunk használni. Igen ám, csakhogy ez a rendszer csak nappal, napsütés, illetve szórt fény esetén hatékony.
Éjszaka és téli vagy elhúzódó esős, felhős időjárás esetén az elektromos áram termelés jelentősen visszaesik vagy akár meg is szűnhet, emiatt van szükségünk a megtermelt energia átmeneti tárolására. A hálózatra tápláló napelemes rendszerek nem akkumulátorokban raktározzák el az energiát, hanem az áramszolgáltató hálózatába egy speciális villanyóra segítségével visszatáplálják.
Napsütéses időben a saját fogyasztók kerülnek ellátásra a napelem által előállított energiával, a hálózat pedig a felesleges energiát más fogyasztókhoz szállítja. Amennyiben nincs elegendő napsütés, akkor az áramszolgáltató elektromos hálózata veszi át és szolgálja ki a háztartási fogyasztók igényeit. Fontos leszögezni, hogy az áramszolgáltatótól vételezett elektromos áram általában majdnem megegyezik a napos időszakban – a napelemes rendszer által – megtermelt és a központi hálózatba visszatáplált energiatöbblet mennyiségével, így az éves elszámolás egyenlege is 0 Ft körül alakul.
LAPOZZ TOVÁBB, A CIKK FOLYTATÓDIK!