Mik azok a regeneratív erőforrások és hogyan hasznosíthatjuk őket?
Először is tisztázzuk a „regeneratív energiaforrás” kifejezés jelentését!
A regeneratív erőforrások olyan energiák, amelyek emberi közreműködés nélkül is működnek és nem, vagy pedig csak csekély mértékben szennyezik környezetünket. Közéjük tartozik elsősorban a napfény, a víz és a szél, amelyek emberi léptékkel mérve állandóan megújuló energiaforrások, szemben az ún. fosszilis energiahordozókkal, mint amilyen például a kőolaj, a földgáz vagy a kőszén, amelyek előbb vagy utóbb, de feltehetőleg még ebben az évszázadban elfogynak. Ezáltal a nem megújuló energiaforrások közé tartoznak.
Megújuló erőforrásainkat az alábbi módokon tudjuk felhasználni:
Napenergia
Ebben az esetben a nap fényével állíthatunk elő tiszta, a környezetet nem terhelő, megújuló energiát. A napfény kétféle energiává alakítható át, az egyik az elektromos áram, amelyet napelemek által, a másik pedig a hő, amelyet napkollektor segítségével tudunk átalakítani és javunkra fordítani.
Szélenergia
Itt a szél által állíthatjuk elő magunk számára a szükséges energiamennyiséget. A szélenergia felhasználása már ősidők óta igen elterjedt módszer, gondoljunk csak a vitorlás hajókra vagy a szélmalmokra. A tisztán előállítható szélenergiát is többnyire elektromos áramként tudjuk felhasználni, de mechanikus szerkezetek működtetésére is alkalmas. A szélturbinák szélparkokban történő telepítése ma már ipari méreteket ölt, de olyan helyeken is szívesen alkalmazzák, ahol nincs kiépítve nagyfeszültségű elektromos hálózat. Egyetlen hátulütője, hogy nagyon ki van téve az időjárás változásainak és a néha egyenetlenül előállított energiát problémás tárolni. Főleg a tengerpartok mentén és középhegységekben elterjedt a használatuk.
LAPOZZ TOVÁBB, A CIKK FOLYTATÓDIK!