Mi folyik a vízvezeték-csövekben?
A válasz egyszerű: ivóvíz. De valóban olyan tiszta a csapvíz, mint amilyennek gondoljuk? A kérdés évtizedek óta osztja ketté a társadalmat a csapvíz- és a palackozott ásványvíz-fogyasztók táborára.
Miket tartalmazhat a csapvíz?
A hegyvidéki területeken általában forrásvízből állítják elő, nagyobb városokban többnyire mélyfúrású kutakból vagy folyókból származik a csapvíz. Sajnos ezekbe esetenként a szennyvizünket is visszaengedjük. Ezenkívül további káros anyagok is találhatók a csapvízben. Ilyenek például a növényvédő szerek, a gyárak melléktermékei, a háztartási hulladékok vagy a régi házak vízvezeték csöveiből kioldódó ólom.
A környezetszennyező emberi tevékenységek veszélyeztetik az ivóvízkészlet tisztaságát és az élővilágot is. De akkor mégis hogyan lesz a fogyasztásra alkalmatlan csapvízből ivóvíz? A válasz a tisztításban rejlik. A kutakból származó víz rengeteg tisztítási fázison megy keresztül, mire eljut otthonainkba, ám még ez sem elég alapos folyamat ha igazán tiszta vízre vágyunk. Néha további „extrákra” van szükségünk, hogy negatív hatások nélkül is hozzájuthassunk a szervezetünk számára valóban előnyös, vízben lévő ásványi anyagokhoz.
A klórt a víz tisztítására szokták alkalmazni, mégpedig azért, hogy fertőtlenítő hatásával megölje a vízben található baktériumokat. Ezzel önmagában nincs is gond. Azzal viszont már igen, hogy így a szervezetünkben található jótékony baktériumokat is elpusztítja és akár fürdés közben a pórusainkon át is felszívódhat, így ha esetleg gyakran van ismeretlen eredetű ekcémánk, érdemes egy zuhanyszűrőt is felszereltetnünk. A vízben található nehézfémek befolyásolják gyermekek esetén az intelligenciaszintet, felnőttek esetén pedig gátolják egyes vitaminok felszívódását és gyulladásos panaszokat okozhatnak.
Legyinthetünk erre, hogy sebaj, majd iszunk palackozott ásványvizet. Csakhogy ebben az esetben a PET-palackokból folyamatosan kioldódó mikroműanyagoktól kell tartanunk. A mikroműanyagok bizonyos idő elteltével kiválnak a palack falaiból és feloldódnak az ásványvízben. Ez ugyancsak nincs túl jó hatással egészségünkre. Egyes kutatások szerint a PET-palackos ásványvizek 93 %-ára rárímel ez a jelenség.
LAPOZZ TOVÁBB, A CIKK FOLYTATÓDIK!