Oldaltörés-panel[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Földház
A földház egy igen olcsó és praktikus módja az építkezésnek. Ha láttad a Gyűrűk urában Zsákos Frodó lakását, akkor van elképzelésed róla, milyen lehet egy földházban élni. Ezt a fajta, általában domboldalban kialakított lakot teljesen vagy részben föld fedi, ennélfogva a ház belső hőmérséklete követi a talaj hőmérsékletének alakulását. Mivel föld majdnem mindenhol akad, így a földház viszonylag kis költségvetéssel felépíthető és a beléfektetett energia mértéke is minimális.
Vályogház
A mai modern vályogházak kétféle módon épülhetnek: vagy vályogtéglából, vagy szupervályogból. A vályogtégla földből és valamilyen növényi adalékból (legtöbbször szalma vagy nád) tevődik össze. A vályogtéglából általában favázas vályogházakat vagy pedig vertfalat építenek. Legnagyobb hátránya, hogy sajnos igen érzékeny a vízre, viszont remekül tartja a hőt. Falai nappal csak lassacskán melegszenek fel, de cserében éjszaka fokozatosan kiárasztják a hőt és melegítik a levegőt, így lesz kellemes klíma a lakásban. A szupervályog egy földzsákos építési módszer. A tömör szupervályog-fal készítése egymásra tett, vályoggal megtöltött vászonzsákokkal történik. Ezzel a módszerrel többnyire méhkaptár alakú, kupolás épületek épülnek. Akárcsak a földház esetén, úgy itt is közelről beszerezhetőek az alapanyagok, magába a házba pedig csak kevés vagy akár semennyi fa és beton (se) kerül be. A falvastagság kedvező befolyással bír a klímát illető energiafelhasználásra.
Rönk- vagy gerendaház
A rönk- vagy gerendaház évszázadok óta az egyik legkedveltebb házépítési módszer, főleg azokon a területeken, ahol picit hűsebb a klíma és rengeteg faanyag áll rendelkezésre. A fa rendkívül jó teherhordó, remek a hőszigetelő képessége, hosszú az élettartama és még „lélegzik” is. A fa alapanyag bármilyen más építési technológiához illeszkedik, a fűtése is könnyen megoldható és a különböző gépészeti munkák sem kivitelezhetetlenek rajta. Legnagyobb hátulütője, hogy a későbbiekben nehéz változtatni a tereken és néha sajnos tűzveszélyes is lehet.
LAPOZZ TOVÁBB, A CIKK FOLYTATÓDIK!