Nézzük meg, mit jelent pontosan a természetes építkezés! Mi a különbség az öko- és a passzívház, a föld- és a vályogház között?
Alábbi cikkünkben a fenntarthatóság jegyében kialakított és működtetett természetes építkezés módszereit, illetve környezetbarát otthonokat mutatunk be!
A természetes építkezés fő célja a fenntarthatóság, az, hogy a lehető legkisebb környezeti terheléssel alakíthassuk ki otthonunkban a legmagasabb komfortérzetet. Egy természetes alapanyagokból épült ház esetében nem csak a kialakítás, hanem a működtetés is fontos. A természetes módon épített otthonok egyes fajtái leginkább abban térnek el egymástól, hogy más-más dolgokra esik a hangsúly. Cikkünkben ellátunk pár jó tanáccsal, mire ügyelj az otthonod kialakításánál. ha esetleg Te is a természetes megoldások híve vagy!
A legfontosabb, hogy ahol lehetséges, ott kerüld a mesterséges anyagok használatát! Ha lehetséges, a beltéri részeken ne használj fel olyan alapanyagokat, amelyek egészségre káros vegyületeket tartalmaznak (műgyanta, ragasztó, lakk, egyes falfestékek). Ne feledkezz meg a ház tájolásáról sem! Ha otthonod déli vagy nyugati fekvésű, az ablakokon keresztül szinte egész nap éri világosság, ebben az esetben kevesebb áram- és fűtésszámlát kell fizetned. Mérd fel a terep vízviszonyait is, a megfelelő vízszigetelés ugyanis rengeteg további problémától megóvhat majd.
Milyen anyagok használata által válhat egy otthon ökoházzá?
Az ökoház attól lesz környezetkímélő, ha már építése során is csak természetes alapanyagokat használnak fel hozzá. A természetes építkezés építőanyagai a föld, a vályogtégla, a szalma, a tégla, a kő vagy a fa. Ha igazán környezettudatos vagy, figyelembe veszed az alapanyagok „ökológiai lábnyomát” is és igyekszel a közeledben lévő gyártók termékeit választani, hiszen így a szállítással sem pazarolsz további energiát. Azzal is segíted a környezetedet, ha a bontásból visszamaradt elemeket „újrahasznosítod” új otthonod kialakítása folyamán (pl. üveg), vagy legalább külön válogatod. Most, hogy tudod az alapokat, nézzük meg közelebbről, hogy milyen otthonok közül választhatsz, ha a 100 %-ig környezettudatos életmód híve vagy!
Az ökoház csak és kizárólag természetes vagy újrahasznosítható anyagokból készül, amelyeket a háztelek/település közelében fekvő üzletekből vagy nyersanyag-lelőhelyekről szereznek be. Gyakori a megújuló energiaforrások (napkollektorok, napelemek, víztisztító berendezés) alkalmazása. Jellemző még az esővíz felfogása, valamint a környezetkímélő szennyvíz-kezelési megoldások kialakítása. Az ökoház egyes részeit néha föld borítja, de sokszor alakítanak ki rajta kerteket is.
Bioház
A bioház esetében a legfontosabb tényező az egészséges belső tér kialakítása. Igyekeznek természetes alapanyagokkal, így kőből, vályogból vagy téglából építkezni, illetve ügyelnek a padló és a falak vegyszermentes kialakítására is. A bioház létrehozása alkalmával kerülendő a műanyagok, a fémek és a vasbeton, valamint a mérgező anyagok, így a lakkok, pácok, festékek használata. Többnyire hagyományos kályhákkal fűtik ki ezeket az otthonokat.
LAPOZZ TOVÁBB, A CIKK FOLYTATÓDIK!