Oldaltörés-panel[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Lapostető
A lapos tető sokáig a melegebb éghajlatú vidékek kedvelt tetőtípusa volt. A csapadékban szegényebb tájakon a tetőn lévő ciszternákba gyűjtötték a ritkán leeső csapadékot. Tökéletes helyszín volt a teregetésre, de sok esetben itt tartották a növényeket is. Európában először csak a múlt század 20-as éveiben terjedt el az art deco farvizén, ma viszont ismét egyre kedveltebb a lapostetős megoldás. A lapostetős házak szép lassan a modern stílus védjegyeivé váltak, így ma az újépítésű házak legalább negyede ilyen típusú tetővel rendelkezik.
Szép és modern megoldás ugyan, bár azért a mi mostani éghajlatunkon nem biztos, hogy a legpraktikusabb megoldás (bár ki tudja, milyen lesz éghajlat kis hazánkban a klímaváltozás következtében). A csapadék (megfelelő vízelvezetés mellett persze) előbb-utóbb itt is elfolyik majd, viszont nem mindegy, hogy milyen gyorsan. Minél tovább maradnak tócsák a nyári záporok-zivatarok és a téli hóolvadás után lapostetős házikónk tetején, annál biztosabbak lehetünk benne, hogy a maradék csapadék utat talál majd lakásunkba is. Innen pedig már csak egy lépés a vizesedés, a penészesedés és a dohosság. Igen ám, mondhatjuk, hogy majd mi a modern anyagokkal meg a szigeteléssel megregulázzuk majd a természet erejét. Aztán ez vagy összejön majd, vagy nem. Maximum rájövünk, hogy rosszul döntöttünk.

Előnyös tulajdonságai:
- Ha ügyes az építészünk, az ácsunk és valóban minőségi, jól szigetelő anyagokat választottunk, akkor pont olyan jól el fogja vezetni a vizet, akár egy nyeregtető.
- Ha járni is tudunk majd rajta, akkor nemcsak a ház arculatát határozza meg, de nagyszerű terasz is lehet, páratlan kilátással a környékre – utóbbi miatt ez a típus főleg a panorámával rendelkező vidékek kedvelt építészeti megoldása lehet a jövőben.
- Nyugodtan napozhatunk rajta, akár még monokinizhetünk is, a szomszédok nem látják – jó esetben, de teregetésre is alkalmas lehet.
- Akár egy kiskertet is létrehozhatunk rajta, telepakolhatjuk dézsás növényekkel, és ha két legyet akarunk ütni egy csapásra, a növények öntözéséhez szükséges vizet is felfoghatjuk a tetején.
- Nincs faszerkezet így nyerünk az építménymagasságon.
Hátulütői:
- Drágább a kivitelezése, mint egy nyeregtető esetében.
- Az építésénél sokkal körültekintőbbnek kell lenni, mint a nyeregtető esetén.
- Ha egyszintes házunk van, felejtsük el a lapostetőt! Az összhatás nem lesz esztétikus.
- Költséges a födém, valamint a vízszigetelés kialakítása is (utóbbi ráadásul még bonyolult is).
- Balesetveszélyes, ha gyermek is él a házban (mondjuk, ugyanez valamilyen szinten a nyeregtetőről is elmondható).
- Korlátolt a belső terek kialakításának lehetősége.
- Nehéz és bonyolult az ún. tetőtúlnyúlások kialakítása, amely viszont szükséges, hogy ne ázzanak le a falaink és a kinézetet is pozitív irányban befolyásolja.
- Rengeteg bádogosmunka.
- Sok helyen tiltják a jogszabályok az ilyen jellegű építmények építését, mivel hazánkban szokatlanok és nem igazán illenek az utcaképbe.
Mi hát a megoldás?
Nekünk lenne egy javaslatunk: nyeregtető új köntösben, avagy az ún. pillangóház, melyről következő cikkünkben részletesen beszámolunk!