
A tető kialakítása során első körben azt kell eldöntenünk, hogy a lapostető vagy pedig nyeregtető számunkra a megfelelő megoldás. Az első blikkre talán nem is olyan nehéz kérdést bizony érdemes alaposabban is körüljárni, mivel tetőnk szerkezete nem csak stilisztikai kérdés, hanem számos többletfunkciót is rejthet magában. Nézzük mik is ezek!
Legyen lapostető vagy nyeregtető, milyen funkciói lehetnek az eső és az olvadó hó elvezetésén, valamint a dizájnos megjelenésen túl? Például rakhatunk rá napelemet, napozhatunk rajta, mert megóv a kíváncsiskodó tekintetektől, de akár még egy komplett veteményes vagy virágos kertet is telepíthetünk rá. Szolgálhat vízgyűjtő helyként, de akár bátran teregethetünk is rajta. Ha ezzel nem kerültünk volna közelebb a válaszhoz, sebaj! Az alábbiakban csokorba gyűjtöttük Neked a nyeregtető és a lapostető előnyeit és hátrányait.
A nyeregtető
A nyeregtető hosszú évszázadokon keresztül uralta a házak kialakítását. A csapadék pont oda került általa, a kor elvárásai szerint, ahová kellett: a csatornába. És ami ilyen régóta bevált módszer, azon ugyebár miért is változtatnánk? Ha megfelelő a dőlésszöge, akkor a napelemek telepítése is jóval könnyebb rajta. Szóval igen-igen, de ki próbált már például napozni rajta?

Előnyös tulajdonságai:
- Vízelvezetés terén teszi a dolgát, ha az ereszünk nem hibás akkor biztosak lehetünk benne, hogy az esővíz a csatornába kerül.
- A megszokott formája miatt jobban beleillik az utcaképbe, ezért támogatott tetőtípus.
- Napelemek telepítésére a nyeregtető alkalmasabb, főleg, ha a tető 35-40 fokos szögben lejt.
- Nem kell költséges födémet kialakítani alá, elég a fa vagy egy „E” gerendás rendszer.
- Hosszú-hosszú évtizedekig nem lesz gondunk a tetőre (hacsak nem a cserepekkel, de az már egy másik történet).
- Viszonylag kevés rajta a bádogos munka, de arra figyeljünk, hogy minél több a kiugrás, annál magasabbak lesznek a költségeink is!
- Összességében ez az olcsóbb változat, persze, ha nem egy egész hodályunk van és nem akarunk bonyolult szerkezeteket.
Hátulütői:
- Az egyhangúság. Unalmas, hiszen mindenkinek ilyen tetője van. Tényleg mindenkinek.
- Nem lehet rajta értelmes tevékenységet folytatni rajta, nem lehet kihasználni jól a teret. A nyeregtetőn való sétát abszolút nem javasoljuk, hacsak nem vagy ács…
- A rosszul megválasztott alapanyagok komoly bosszúságokat okozhatnak (vizes szarufák, mázas cserepek).
- Minél bonyolultabb a tetőszerkezet, annál valószínűbb, hogy valahol be fog ázni.
- Nem alakíthatunk ki zöld- és veteményeskertet rajta.
LAPOZZ TOVÁBB, A CIKK FOLYTATÓDIK!