Oldaltörés-panel[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Most már tudjuk, mi a napelem, mi az inverter, de adott a kérdés: mi lesz az általunk megtermelt, de nem azonnal felhasznált villamos energiával?
A napelem akkumulátora egy olyan eszköz, amely képes arra, hogy bizonyos ideig tárolhatjuk benne a kollektor által előállított áramot. A napelemes rendszerben fel nem használt áram feltölti a tárolót, mely a Napból származó csökkenő fény- és hőmennyiség esetén képes pótolni, sötétedés után pedig átvenni a napsugárzás szerepét és biztosítani az ellátás folyamatosságát. Az akkumulátoros tároló áthidalási ideje elsősorban az elemek kapacitásától függ, de legtöbb esetben 24-72 óránál nagyobb időtartamot nem bír ki. Összefoglalva, az akkumulátorok ugyan elegendőek a kevésbé napos, illetve az éjszakai időszakok alatt felhasznált árammennyiség biztosítására, de a téli, napfényben szegény időszakot sajnos nem tudjuk velük áthidalni. Jó hír viszont, hogy már vannak kísérleti fázisban olyan közösségi energia-átalakító telepek, ahol a fel nem használt napenergiából hidrogéngázt állítanak elő, mely különféle gáztárolókba kerülve a téli időszakban is felhasználható. Így az áramszolgáltatótól már egész évben független rendszerek is kialakíthatóak.
Kell-e tűzvédelmi kapcsoló?
Már csak egyetlen fontos eszköz maradt ki a felsorolásból, mégpedig a tűzvédelmi kapcsoló. Beépítése akkor kötelező, hogyha a napelemek és az inverter közötti távolságot tekintve, a kábelezés belső és külső nyomvonala meghaladja az 5, illetve a 10 métert. Legfontosabb feladata egy esetleges tűzeset alkalmával a napelemek leválasztása és ez által a feszültségmentesítés.
Az eddigiekben felsorolt elemek határozzák meg a napelemek legfőbb részeit. A napelemek mellett létezik még egy típus, a napkollektor, amely a napenergiát direkt hőenergiává alakítja át, de erről bővebben itt írtunk.