Gyakran hangoztatott fogalmak a napenergia kapcsán
A napenergia a Napból érkező elektromágneses hullámok révén átadott energiamód, egyben az egyik legfontosabb regeneratív erőforrásunk, amely által hőt és elektromos áramot állíthatunk elő. A hőenergiát napkollektorok által, vagy pedig a naperőművekben, míg az áramot napelemes rendszerek segítségével tudjuk megtermelni.
A félvezető lapokból összetevődő napelemek, vagy szakmai becenevükön foto-voltaikus PV elemek olyan eszközök, amelyek által a napsugárzás direkt villamos energiává alakítható át. Napjainkban a háztartási napelem rendszerekben elsősorban vagy mono-, vagy pedig polikristályos napelemek találhatók. A napelemek által létrejött egyenáram inverterekkel alakítható át váltakozó árammá a 230V hálózaton üzemeltethető elektronikai berendezések számára. A napelemek várható élettartama a környezeti és felhasználási körülményektől függően 30-40 év, de a gyártók általában 20-25 év garanciát vállalnak rájuk.
No, de mi is pontosan az inverter?
Tulajdonképpen az az alapvető funkciója, hogy a napelemek által termelt egyenáramot a háztartásainkban felhasználható váltakozó árammá alakítsa át (230V, 50 Hz). Az inverter ugyanakkor felel a megtermelt áram mennyiségének méréséért és szabályozásáért is (feszültség, frekvencia, fázis), illetve tűzvédelemmel kapcsolatos feladatokat is ellát. A technika fejlődésével, a mai modern inverterek már saját kijelzővel is rendelkeznek, ahol módunkban áll egy vezeték nélküli hálózaton (WiFi) keresztül folyamatosan követni a megtermelt árammennyiséget. Az inverter a teljesítmény és a hálózati csatlakozása alapján lehet egy, de akár három fázisú is. Ha az általunk használt napelem rendszer méretéhez való invertert választunk, akkor annak hatásfoka akár 98% is lehet. Mivel az inverterek átlagos élettartama 10-15 év, ezért a hosszú távú költségek tervezésénél mindenképp kalkuláljunk be legalább egy egyszeri eszköz cserét a költségvetésbe.
LAPOZZ TOVÁBB, A CIKK FOLYTATÓDIK!