A konyhai munkapultok terén a háziasszonyoknak általában három főbb elvárása van: legyen tartós, férjen el rajta minden és passzoljon a konyha berendezéséhez. De milyen elvárások jöhetnek még szóba az ideális munkapultok kiválasztása esetén? Olvass tovább és kiderül!
Mivel a munkapult nélkülözhetetlen társad a mindennapi ebéd előkészítése során, érdemes külön figyelmet szentelned rá. Elsődleges funkciója, hogy biztosítsa Neked azt a helyet, ahol kényelmesen elférhetsz és előkészítheted a főzéshez szükséges alapanyagokat és hozzávalókat. Persze emellett figyelembe kell venned a munkapult kopásállóságát, de a vízzel, valamint a lúgos és savas anyagokkal szembeni ellenállását is. Azt se felejtsd el, hogy a nagy felületű anyagok – így a munkalap is – sokszor meghatározzák egy helyiség atmoszféráját.
A munkapultok fajtáiról
Manapság csakúgy, mint más termékek, a konyhai munkalapok is többféle anyagból készülnek és a színválaszték terén is bőséges a felhozatal. A munkalap készülhet kőből, mint amilyen a gránit vagy a márványlap, tömör fából, mint például a dió és a tölgy, esetleg a fenyő, de a legtöbbeknek a konyhai munkalap szó hallatán a forgácslap alapon, dekorlemezzel ragasztott, 1-2 oldalán lekerekített bútorlap jut eszébe először. A dekorlemezzel ragasztott munkalap mintázatainak csak a képzelet szabhat határokat. Lehet kő, fa, fantázia, vagy akár márványhatású is. A munkalapok vastagságát nem a praktikusság, sokkal inkább stílus szabja meg. Mostanság ugyan még a vastagabb, 30-40 mm közötti munkalapok hódítanak, de a dizájnerek szerint a következő években egyre inkább az ennél vékonyabb munkapult válik majd divatossá.
Kerekítés
A munkapult minősége esetén nem mindegy a dekoritlemez típusa, dizájn terén pedig sokat számít a munkalap kerekítésének módja. De mire is gondolunk a „kerekítés” kifejezés alatt? Szemből a konyhai munkalapok kerekítése a pult azon részét takarja, ahol a HPL dekorlemez “lefut” a lap felületéről az oldalára, majd az aljára. Ez egy régebbi eljárás, a modern munkalapok kerekítése ma többnyire négyszögletű. Ha a hagyományosabb kinézetű munkalapok hívei vagyunk, esetleg csekélyebb összeget áldoznánk a munkapultra, ebben a fajtában gondolkodjunk! Ha a pénz nem annyira számít, de cserébe a dizájn nagyon, akkor a modernebb verziókat preferáljuk, amelyben a konyhai munkalapok már kerekítés nélkül készülnek. Az ilyen munkalapok élén vízálló ABS-élzárás van. A konyhai munkalapok legújabb generációja a lézer élzárású konyhai munkapult. Itt az ABS-élműanyag egy újfajta eljárással, az ún. lézer technológia segítségével kerül a konyhai munkalapok élére, amellyel elérhető a munkalap élének teljes vízállósága.
Felhasználási formák
A konyhai munkapult konyhasziget, de még asztallap kialakítására is kiváló, így konyhád teljes egészében egységes dizájnt képviselhet majd. A neve ellenére nemcsak a konyhában lehet felhasználni. A fürdőszobában is nyugodtan alkalmazhatod bútorzat pultlapjaként vagy a mosdó melletti munkalapként is, ekkor azonban nagyon figyelj oda a vízállóságra! Habár a lapfelület minden esetben vízálló, a forgácslap okozhat pár kellemetlen meglepetést. Ez ugyanis víz hatására megdagad, viszont a száradást követően sem tér vissza az eredeti vastagsága. E probléma elkerülésére két lehetőség van. A munkalap vágott éleit vízálló ragasztással elzárod, a mosdó kivágásoknál pedig ezerrel nyomod rá a szilikont, vagy pedig eleve vízálló forgácslappal készült munkapultot választasz. Házon kívül is gyakran találkozhatsz a konyhapulttal, csak ekkor új szerepkörben. Gyakran fordul elő a laboratóriumokban és az orvosi rendelőkben, recepción, bankokban, de akár még bárpultként is.