Egészen egyszerű a különbség: a napkollektor egy olyan napenergia által működő berendezés, amely felmelegíti a vizet.
A napkollektor által felfűtött folyadékkal nemcsak fürödhetünk vagy mosogathatunk, hanem a szobáinkat, de akár a kerti medencénket is kellemes hőmérsékleten tarthatjuk.
A napsugárzást befogó, hőenergiává átalakító és melegvíz-készítésre felhasználó napkollektorral nemcsak környezetünket, hanem a bukszánk tartalmát is jobban védhetjük. Hiszen nemcsak pénzt, hanem rengeteg energiát is megspórolhatunk vele.
A napkollektort sokan összekeverik a napelemmel, hiszen mindkettő napenergiát alakít át. Csakhogy van egy alapvető különbség. Amíg a napkollektort főleg vízmelegítésre vagy padlófűtés segítségével használják fel, addig a napelem által termelt áram a házunkban lévő vasalót, kávéfőzőt, televíziót vagy a világítást működteti.
A napkollektor a napsugarak kb. 80 %-át tudja befogni, amik aztán egy hőcserélőn keresztül egy vízzel töltött tárolót melegítenek. A rendszerben fagyálló folyadék is kering. A hőenergiává alakított napfény a tárolóban raktározódik el, amikor pedig szükség lesz rá, a konyhában vagy a fürdőszobában csak megnyitjuk a magunk által termelt energiával felfűtött melegvizet – és voilá!
A napkollektor áldásos hatásait leginkább tavasztól őszig tudjuk kiélvezni, de az eszköz által termelt hőenergiával télen a fűtésre is rásegíthetünk. Két fő típusa van: a vákuumcsöves és a sík napkollektor. Adott a kérdés, hogy melyiket válasszuk inkább? Mint a mono- és polikristályos napelem esetében, itt is több dologtól függ a válasz.
LAPOZZ TOVÁBB, A CIKK FOLYTATÓDIK!