Mi mindenre jó a magaságyás?
Úri hóbort vagy praktikus, ugyanakkor mutatós megoldás? Az idő- és környezetbarát magaságyás tökéletes megoldás lehet azok számára, akik időt és energiát spórolva szeretnének „nyerészkedni” a kertészkedésen!
A magaságyás a legelterjedtebb ágyásforma a vizenyős, agyagos talajú területeken. Általában fa, beton vagy téglakerítéssel van körbevéve, amelybe laza szerkezetű, tápanyagban dús termőföldet tesznek. A magasított ágyások legalább 20 cm magasak. Az ágyásokba bekerülő komposzt nem kerül tömörítésre, így a benne lévő termőföld évek múltán is minőségi és laza szerkezetű marad.
A magaságyásnak köszönhetően sokkal egyszerűbb lesz az ültetés. Nem kell hajolgatni és nem kell hozzá műtrágya sem, hogy feljavítsa a talajminőséget. A természetes biomasszából álló komposzt tökéletesen ellátja a földet tápanyagokkal. A jó szomszéd/rossz szomszéd elve szerint történő ültetés is sokkal egyszerűbb a magaságyás segítségével. A magasított ágyás abban is segít, hogy a talajban élő kártevők csak nehezen vagy pedig egyáltalán ne érjék el a növényt. Remek vegyszer nélküli védekezési mód lehet pl. a spanyolcsigák ellen is.
A magaságyás segítségével búcsút inthetsz a gazolásnak!
A legtöbben talán azért félünk belevágni a kertészkedésbe, mert emlékszünk még, hogy nagyszüleink mennyire fáradságos munkával kapálták meg és gyomlálták ki a haszonnövényeket. Mindez azonban a magaságyás által a múlté lehet! Itt elegendő csupán a kikelő gyomokat az ágyásfeltöltéskor kihúzni és az ásást is elfelejthetjük végleg. Annyi dolgod van csak vele, hogy a földdel feltöltött ágyásokat ősszel zöldtrágya növénnyel bevetned. Mivel a magaságyást az egyéni magasságod és szempontjaid szerint alakítod ki, elkerülheted a hajlongás mellett a kapálást is.
LAPOZZ TOVÁBB, A CIKK FOLYTATÓDIK!