
A brit kormány törvénybe foglalta, hogy minden gerinchúrral rendelkező állatnak lelke van. Ha lelkük van, akkor viszont képesek örömöt, szenvedést és fájdalmat érezni. Felelősek vagyunk ezekért az érzésekért, és azt sem szabad elfelednünk, hogy a környezetbarát gondolkodás és a felelős állattartás elválaszthatatlan egymástól. Ez utóbbi felé vezető úton fontos döntéseket kell meghoznunk, de az eredmény garantált: boldog állat, boldog gazdi, boldog bolygó.
Ha a felelős állattartás fogalmára gondolunk, olyan dolgok juthatnak eszünkbe, mint a megfelelő etetés és körülmények biztosítása. De ez jóval az új családtag és a tényleges gondoskodás előtt kezdődik, fontos döntések meghozatalával.
A 0. lépés
A felelős állattartás alapja, hogy mindenekelőtt felelősséggel válasszuk ki kedvencünket. Ahhoz, hogy a megfelelő körülményeket biztosíthassuk számára, több szempontot is át kell gondolnunk. Van elég hely otthonukban? Tudunk vele eleget foglalkozni? Számba vettünk minden felmerülő költséget? Bármilyen kedvencet válasszunk magunknak vagy gyermekeinknek, a róluk való gondoskodás nem csupán az etetés-itatásból áll majd. Életkörülményeik biztosítása, az állatorvosi ellátás és a mindennapi ápolás mellett ők is igénylik a minőségi együtt töltött időt. Ezt is figyelembe kell vennünk az új családtag érkezése előtt. Ha pedig minden körülményt végiggondoltunk, jöhet a következő lépés!

A legfontosabb döntés
Tenyésztőtől vagy menhelyről? Fajtatisztát vagy keveréket? Mégis melyiket válasszam? Talán már végiggondoltuk, milyen házi állatnak tudnánk megfelelő körülményeket és gondoskodást biztosítani, még sincs vége a kérdéseknek. A felelőtlen szaporítók tevékenysége sok kárt okozott és okoz állatoknak és embereknek egyaránt. A szaporítóknál az állatok rossz körülmények között élnek és nőnek fel, számos genetikai hibát hordozhatnak, valamint lelkük, idegrendszerük is sérül. Az ilyen helyről származó pl. kutyák akaratukon kívül sok csalódást – és akár sérülést, károkat – okozhatnak leendő gazdáiknak. A felelős állattartás jegyében azt is alaposan fontoljuk meg, honnan szerezzük be kedvencünket! Ha egy fajta szerelmesi lettünk, válasszunk felelős tenyésztőt vagy fajtamentő egyesületet. Ha nincsenek ilyen preferenciáink, döntsünk az örökbefogadás mellett – számos menhely lesz segítségünkre ebben. Mindhárom esetben vagy már ivartalanított állat kerül hozzánk, vagy ivartalanítási kötelezettséget vállalunk –még egy lépés a felelős állattartóvá válás felé.

Környezetbarát apróságok
A felelős állattartás és a környezetbarát életmód kéz a kézben jár. Nemcsak bolygónknak, de kedvencünknek is jót teszünk, ha jó minőségű, természetes alapanyagokból készült eledeleket, eszközöket vagy játékokat szerzünk be számára. Egyre nagyobb választékban találhatunk újrahasznosított anyagokból készült felszereléseket, pl. fekhelyeket, pórázokat, egyéb kiegészítőket. Ha nyuszink, hörcsögünk vagy tengerimalacunk van, választhatunk biológiailag lebomló almot (pl. szalma pelletalmot), de cicánk almozásához is találhatunk ilyen termékeket. Ezzel a pár apró lépés megtételével és egy kis odafigyeléssel egyszerre válhatunk felelős és környezetbarát állattartókká. Tegyük boldoggá állatainkat, magunkat és bolygónkat!
