A világ szervezetei, így például az ENSZ is, számos jeles nappal igyekeznek felhívni a figyelmet bolygónk védelmére. Ennek egyike június 5., a környezetvédelmi világnap. Még napjaikban is sokan úgy gondolják, egymaguk aligha tehetnek bármit is a Földért – pedig megfontolt döntésekkel nagy eredményt érhetünk el.
Az 1972 óta jegyzett környezetvédelmi világnap célja felhívni a figyelmet a környezetszennyezés és -terhelés következményeire. Központi témái közé tartozik az energiatakarékosság, a megújuló természeti források használata és a hulladékképződés csökkentése. Lássuk, mi mit tehetünk e jeles nap nevében bolygónkért!
Energiatakarékossági tippek
Magyarországon a háztartások energiafelhasználásának döntő hányada az otthonok fűtésére – egyre nagyobb mértékben hűtésére – megy el. Nagy problémát jelentenek még az elavult, energiapazarló, túlkoros háztartási gépek használata. Ha ezeket korszerű, energiatakarékos gépekre cserélnénk, évente akár több tízezer forintot spórolhatnánk a rezsiköltségeken. Ugyanakkor az utóbbi évek egyre forróbb nyarai indokolttá tették légkondicionáló rendszerek telepítését otthonainkban. Ha épp most fontolgatnánk egy klímarendszer beszereltetését, a környezetvédelmi világnap alkalmából döntsünk felelősen! Ma már választhatunk energiatakarékos, hűtő-fűtő klímákat is, ezzel pedig nem csupán saját kényelmünket, de bolygónk védelmét is szolgálhatjuk.
A természet erejével
Ki ne élvezné a melengető napsugarakat egy szép tavaszi reggelen? A nap éltető energiája nem csupán nekünk, de otthonuk számára is igazi kincs lehet. A környezetbarát életmód egyik alappillére, ha a megújuló energiaforrások mellett döntünk. Ilyen lehet a napenergia, amit egy korszerű, személyre szabott napelemrendszerrel maximálisan kihasználhatunk. Amellett, hogy a Föld jövője érdekében nagy lépést teszünk, pénztárcánkat is megkímélhetjük a napelemeknek köszönhetően. Ha pedig költözésen vagy épp építkezésen törjük fejünket, érdemes átgondolnunk egy bolygóbarát otthon lehetőségét. A Pillangóházhoz hasonló passzívházaknak köszönhetően mindennapi életünk környezetterhelését akár 90%-kal is csökkenthetjük.
LAPOZZ TOVÁBB, A CIKK FOLYTATÓDIK!