Napjainkban egyre nagyobb hangsúlyt kap az ivóvízkészlet megőrzésének jelentősége. A háztartásainkban keletkező, ám fel nem használt vízmennyiség minimalizálása mindannyiunk közös felelőssége és érdeke. Tudtad például, hogy a házunkban felhasznált ivóvíz túlnyomó hányadát egyszerűen szó szerint lehúzzuk a vécén és ellocsolgatjuk a kertben?
Pedig a környezetbarát locsolás nem lenne nagy ördöngösség. Az alábbiakban megpróbálunk néhány környezetbarát locsolási tippet adni számodra, amivel nemcsak a természet jár jól, hanem Te is többet tudsz spórolni a vízszámlán!
A kerti öntözés legeslegegyszerűbb módja a hordóból vagy víztárolóból történő kerti locsolás
Bár vannak már külön erre a célra épített víztartályok, de ha nem tudsz külön erre beruházni, egy nagyobbacska hordó is tökéletesen megteszi. A hordóba összegyűjtöd az esővizet, amit a csapadékos időszak elmúltával letakarsz egy fedéllel. Ezzel a mozzanattal kerülöd el, hogy a víztartályod szúnyog bölcsödévé váljon. Nemcsak pofonegyszerű, de praktikus megoldás is! Nem kell bajlódni a slaggal, csak belemeríted a kannát és már mehet is az öntözés. Az esővízzel nemcsak vizet és pénzt spórolhatsz, de a virágaidnak is hatalmas szívességet teszel. Az esőcseppek ugyanis olyan extra tápanyagokat is tartalmaznak, amelyek a sima „falmellékiben” nincsenek.
Szürkevíz
A háztartásban egyszer már felhasznált folyadék származhat mosásból vagy mosogatásból. Igaz, hogy ivóvíz felhasználásra ugyan már alkalmatlan, enyhén szennyezett vízről van szó, ám attól még öntözésre bátran felhasználhatod.
Locsolás kútból
Ha szeretnél és a lehetőségeid is adottak hozzá, akár saját kutat is fúrathatsz magadnak a kertedben, ez azonban engedélyköteles. A legtöbb kút az 5-20 méter mélységben lévő talajvízből szívja fel a vizet. A dizájnos, muskátlikkal teleaggatott kút nemcsak kényelmes, de esztétikus megoldás lehet, ugyanakkor nem mindenhol kialakítható. Ha pedig kisgyermek van a házban, akkor mindenképpen figyelned kell az elkerítésére. A kutak vize nem ivóvíz és főleg a zuhanyzásra, WC-öblítésre, kerti öntözésre, esetleg ha van, akkor a medence feltöltésére használható fel.
Sok fórumban lehet azt olvasni, hogy válasszunk inkább szárazságtűrő növényeket, pozsgásokat és kaktuszféléket. Aki szereti a kaktuszt, annak ez nem probléma, de ahol kisállat vagy kisgyermek van a családban, annak ez nem túl jó tanács. Arról nem is beszélve, hogy a legtöbbünk inkább az élénkzöld, szépségesen virító virágokat szereti. Ha Te is inkább az utóbbi táborba tartozol, akkor inkább azt tanácsoljuk, hogy szúrós kaktuszok helyett nyugodtan vásárolj olyan növényeket, amilyeneket csak szeretnél.
Az viszont aranyszabály, hogy akár beltérről, akár kültérről van szó, gondosan válaszd meg a virágok helyét! Amelyik nem annyira bírja a meleget és az állandó napot, annak próbálj árnyékosabb helyet választani, ahogy az is általános jó tanács, hogy a növényeket tedd minél messzebb a fűtőtesttől. Kültéri virágok esetén szintén fontos a fény-árnyék figyelembevétele.
A locsolás időpontja sem mindegy
Inkább reggel vagy este locsolgasd meg növényeidet, hogy ne párologjon el hamar a víz és ne száradjon ki nagyon a talaj sem. A szakemberek szerint a kora reggeli locsolás az optimális. Személy szerint nekem inkább az esti öntözés válik be, főleg nyáron. Erre az időszakra már enyhül a forróság és a növénynek több ideje marad felszívnia a vizet. Ha mégis a kerti csapot és a slagot preferálnád, akkor a locsolótömlő végére illessz rá egy szórófejet, ezáltal a felére csökkentheted a felhasznált víz mennyiségét.
A másik tanács, hogy a növényeket nem kell mindennap megöntözni. Ahogy az állatok, úgy valamilyen szinten a növények is „idomíthatók”. Elegendő tehát, ha csak két- vagy háromnaponta öntözöd meg őket, így biztosan elkerülheted a gyökérzet rothadásnak indulását és akkor sem kell szólni a szomszéd néninek, ha pár napra elutaznál. Ha sok kerti növényed van, de nem akarsz állandóan gyomlálni, szerezz be pár zsák mulcsot is. A virágok közé szórt mulcs nemcsak a talaj vízkipárolgását akadályozza meg, de elnyomja a gyomokat és akár még tápanyagokkal is elláthatja kerted földjét. És látványnak is igen tetszetős!
Ha ezek a tippek nem elegek, akkor jó, ha tudod, hogy további eszközökkel is rásegíthetsz a vízfelhasználás legmagasabb fokú optimalizálására. Vízelvezetőkkel, csepegtető rendszerekkel, csatornákkal, dombokkal, magaságyásokkal és a növények köré épített tölcsérrel gondoskodhatsz növényeid vízigényeinek maximális kielégítéséről.