Oldaltörés-panel[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
J.: Hogyan történik az igénylés, milyen határidőkre kell figyelni?
R.: Az otthonfelújítási támogatás iránti igényt a kért dokumentumok kíséretében (pl. számlák, vállalkozói szerződések stb.) az ingatlanon végzett építési tevékenységek befejezését és a számlák kifizetését követő 60 napon belül – de legkésőbb 2022. december 31-ig – kell benyújtani a Magyar Államkincstárhoz. (Több számla esetén az igénylési határidő számításánál a legutolsó kifizetési időpontot kell alapul venni.) A szükséges dokumentumokat beadhatjuk a Kincstár által üzemeltetett elektronikus felületen, elküldhetjük postai levélben, vagy leadhatjuk személyesen is valamelyik kormányablakban. A támogatás iránti kérelmeket a Kincstár a hozzá történő beérkezés időpontját követően – a beérkezés sorrendjében – 30 napon belül bírálja el. A MÁK a támogatói okirat kiállítását követő 5 napon belül folyósítja a támogatást az igénylő számlájára.
J: Kiknek javaslod elsősorban az állami otthonfelújítási támogatás igénylését?
R: Igazából mindenkinek, aki jogosult rá, és van megvalósításra váró ingatlanfelújítási/korszerűsítési célja. Az elérhető pénzügyi előny miatt érdemes most egy esetlegesen későbbre tervezett beruházást is előbbre hozni, megfontolva akár a hitel bevonását is, amennyiben nem áll rendelkezésre a szükséges fedezet. Ez esetben a beruházás finanszírozására igénybe vehető lehetőségek:
– kamattámogatott otthonfelújítási hitel
– személyi kölcsön
– szabad felhasználású jelzáloghitel
– babaváró hitel
Ha ez nem opció, az is megoldható, hogy 2022 végéig gyűjtögetjük a felújításról szóló számlákat, beruházásunkat rendelkezésre álló megtakarításunk ütemében végezzük el, és az igénylésünket az utolsó pillanatban– de még a határidő lejárta előtt – nyújtjuk be az Államkincstár felé.
J: Mire figyeljünk, hogy biztosan elfogadja az Államkincstár a kérelmünket és tényleg visszakaphassuk a felújítások 50 %-át?
R: A egyik legfontosabb tanácsom az lenne, hogy ha valaki nem biztos valamiben kérjen segítséget, javaslatot, állásfoglalást.
Általános tanácsként pedig:
– Mindenképpen kössünk vállalkozói szerződést az általunk megbízott szakemberekkel. A vállalkozói szerződésben részletesen meg kell határozni a felújítással kapcsolatos tervezési, építési, szerelési munkálatokat és azok díját. Amennyiben a szükséges anyagokat is a vállalkozó biztosítja úgy az anyagköltséget és a vállalkozói díjat külön-külön kell tartalmaznia a szerződésnek.
– Győződjünk meg róla, hogy az általunk megbízott vállalkozás NAV által nyilvántartott, működő adóalany (Külföldi számla sem munkadíjról, sem anyagköltségről nem fogadható el, kivéve ha a vállalkozó rendelkezik magyar adószámmal és a magyar jogszabályoknak megfelelően állítja ki a számlát.)
– A felújításhoz szükséges építőanyagokról is minden esetben kérjünk számlát!
– A számláknak az igénylő – együttes igénylők esetén az egyikük – nevére kell szólnia.
– Átutalással teljesített számlák esetén a kifizetés tényét dokumentummal kell igazolni.
– A támogatás igénylésénél nem lehet igénybe venni a CSOK vagy falusi CSOK igénylése során már felhasznált számlákat, ahogy az 5 %-os ÁFA-tartalmú számlákat sem.
– Jó ha az igénylő tisztában van vele, hogy a támogatás igénybevételének jogszerűségét a MÁK, legkésőbb a támogatás folyósítását követő 180. napig jogosult helyszíni ellenőrzés keretében vizsgálni. Amennyiben az derül ki, hogy az igénylő jogosulatlanul vette igénybe a támogatást, akkor felszólítják a támogatás kamatostól történő visszafizetésére.
J: Köszönöm szépen a részletek ismertetését és az interjút!
R: Igazán nincs mit!