Cikkünkben Cseh Rebeka a Happy Home Center hitelközvetítő partnere válaszol nekünk azokra a kérdésekre, amelyek a köznyelvben meghonosodott „3+3-as” állami otthonfelújítási támogatás igénybevétele kapcsán felmerülhetnek bennünk. Rebeka válaszai segítenek eloszlatni a kételyeket és rávilágítanak olyan dolgokra is, melyekkel nem árt tisztában lennünk.
J: A Happy Home Magazin nevében köszönjük szépen, hogy elvállaltad az interjút.
R.: Én is köszönöm a felkérést, szeretettel üdvözlöm az olvasókat.
J.: Segítségeddel igyekszünk tisztázni a rendelet nem egyértelmű részeit. Célunk, hogy a Magazin olvasói jobban megismerkedjenek a rendelet részleteivel és könnyebben átláthassák a támogatás igénybevételének jogosultságát, feltételeit és menetét. Először is, tulajdonképpen mi ez a 3+3-as otthonfelújítási támogatás?
R: Röviden összefoglalva, az otthonfelújítási támogatás, egy – akár 3 M Ft összegű – vissza nem térítendő állami támogatás, melynek célja a gyermeket nevelő családok lakhatási körülményeinek javítása. Feltételeit az 518/2020. kormányrendelet tartalmazza, mely 2021. január elsején lépett hatályba. A támogatás 2022. december 31-ig lesz igényelhető. Fontos momentum, hogy utófinanszírozásról van szó, vagyis az elvégezni kívánt munkálatok díját a családoknak előre ki kell fizetniük, majd a teljes beruházásuk számlákkal igazolt költségének maximum 50%-át tudják visszaigényelni, maximum 3 M Ft összeghatárig, amennyiben a rendeletben foglalt egyéb feltételek is teljesülnek.
A maximális támogatásra, minimum 6 M Ft-os beruházás esetén válhatunk jogosulttá, amennyiben a benyújtott számláink minimum 1,5 M Ft-ról szóló munkadíjat is tartalmaznak, ugyanis az is fontos kitétel, hogy a támogatás összegében az anyagköltség, illetve a vállalkozói munkadíj 50-50%-os arányban szerepelhetnek.
J: Milyen egyéb feltételeknek kell megfelelni?
R: A legfontosabbak: a támogatást a legalább egy gyermeket váró vagy nevelő házastársak/élettársak/egyedülálló szülők igényelhetik, olyan lakóhelyükül szolgáló ingatlan korszerűsítésére, amelynek együttesen (a nevelt gyermek(ek)et is beleértve) minimum 50 %-os tulajdonosai. Az ingatlan magyarországi lakás vagy lakóház kell legyen, esetleg tanya, vagy birtokközpont jogi jelleggel nyilvántartott ingatlan lakáscélú épülete. Zártkerti ingatlan, gazdasági épület, hétvégi ház, üdülő korszerűsítésére a támogatás nem igényelhető.
A támogatásra való jogosultság feltételei közé tartozik a köztartozásmentesség (melynek értelmében az igénylőnek nem lehet az állami adóhatóságnál nyilvántartott köztartozása), továbbá a legalább 1 éves, Tbj. 6.§ szerinti TB jogviszony megléte, melyben egybefüggően maximum 30 nap megszakítás lehet. Míg a köztartozásmentességet együttes igénylésnél mindkét félnek teljesíteni kell, a TB jogviszony tekintetében megengedőbb a rendelet, és elég ha az egyik igénylő teljesíti.
Igazolni kell, hogy a támogatással érintett ingatlan minimum 1 éve az igénylők lakóhelyéül szolgál, kivételt képez ez alól, ha az ingatlan tulajdonjogának megszerzésére a támogatási kérelem benyújtását megelőző egy éven belül került sor.
J: Mire terjed ki a támogatás köre?
R: Mindenféle építkezéssel kapcsolatos felújítási munkálatra. A közműhálózatok telepítésétől és korszerűsítésétől kezdve, a fűtéskorszerűsítésen, burkoláson, festésen, szigetelésen, a külső és belső nyílászárók, árnyékolók, redőnyök cseréjén át a kerítés vagy a tető cseréjéig. De ide tartozik a napelem rendszer és a klímaberendezés telepítése és/vagy korszerűsítése is.
LAPOZZ TOVÁBB, A CIKK FOLYTATÓDIK!