Idén nyáron egyes települések lakói már megérezhették a fokozott vízhiány következményeit: Budapest agglomerációjában vízkorlátozást kellett bevezetni. Talán ezek az intézkedések egyre több embert ébresztenek rá, milyen pazarlón bánunk a természet talán legnagyobb kincsével, a vízzel. Merre halad a világ? Van esélyünk elkerülni, hogy sivataggá váljon otthonunk? Cikkünkből mindez kiderül!
Bár a tudósok évtizedek óta figyelmeztetnek minket a vízhiány következményeire, ezek a szavak sokszor süket fülekre találnak. Pedig a veszély már nagyon is itt van a nyakunkon! Mi lesz, ha ezzel továbbra sem törődünk? A válasz egyszerű: nyaranként a hőhullámok okozta forró, száraz időjárás és az egyre csökkenő vízkészlet könnyedén sivataggá varázsolhatja majd otthonunkat. Sivataggá, ahol nincs éltető oázis.
Csökkenő készletek
Ahogy szervezetünknek, úgy bolygónk felszínének is jelentős hányadát (kb. háromnegyedét) víz borítja. Ennek viszont csak töredéke, összesen 0,5%-a áll rendelkezésünkre mint felhasználható édesvíz. Nem véletlen hangsúlyozzák a tudósok és a környezetvédők, hogy vízkészletünk minden cseppjét meg kell becsülnünk! Sajnos a számok éppen ennek ellenkezőjét mutatják: legtöbbször pazarlón bánunk ezzel a felbecsülhetetlen kinccsel. Egyes becslések szerint a fejlett ipari országok 2-3-szor annyi vizet használnak, mint amennyi a természetes vízkörforgás biztosítana. Nem beszélve arról, hogy nemcsak pazarlón bánunk a vízzel, de tönkre is tesszük természetes vizeinket mérgező kemikáliák használatával. Ezek tisztítása méregdrága, bonyolult folyamat, amivel ugyancsak roncsoljuk vizeinket. Mindezek következménye egyértelműnek látszik: fokozódó vízhiány, korlátozott vízhasználat – végül egy saját sivatag otthonunkban.
Ivóvíz, kútvíz, esővíz
A nyáron egyes budapesti agglomerációs településeken a nagy hőhullámok idején korlátozásokat vezettek be a vezetékes ivóvíz használatát illetően. Természetesen a korlátozás nem a víz pl. főzésre való felhasználására vonatkozott – sokkal inkább olyan tevékenységekre, amit más vízzel is megoldhatunk. Ilyen az autómosás vagy a locsolás – ez utóbbit az összegyűjtött esővízzel könnyedén megoldhatjuk. Ráadásul növényeink még hálásak is lesznek érte, hisz sokkal természetesebb összetételű, lágy vízzel tápláljuk őket.
Sokakban talán felmerülhet a kérdés, hogy mi a helyzet a köz- és az otthoni kutakkal? Hisz az ezekből nyert víz nem terheli a vezetékes ivóvíz felhasználását. Habár ez önmagában igaz, a kútvíz felhasználásának is megvannak a maga ökológiai veszélyei. Mivel ezek a vizek a talaj különböző, fúrással elért rétegjeiből származnak, használatukkor folyamatosan e rétegekből nyerjük ki a vizet. Fokozott használat hatására az itteni vízkészlet egyre csökken, emiatt pedig egyre mélyebb rétegekből kell újabb és újabb vizeket felszínre hozni. Mindezek hatására a talaj szerkezete instabillá válhat, megsüllyedhet, beláthatatlan következményeket okozva akár otthonunk szerkezetében is.
Egyáltalán van megoldás?
Persze, hogy van! Mégpedig teljesen egyszerű: váljunk részévé a természetes vízkörforgásnak. Ezt teszi lehetővé a Pillangóház. Segítségével elkerülhetjük a drágán megtisztított felszíni vizek és az egyre mélyebbről származó rétegvizek pazarló használatát. Szerkezetének köszönhetően (tisztítás után) évi akár 75 m3 esővizet használhatunk fel, valamint az otthonunkban termelődő szürkevíz is rendelkezésünkre állhat. Ezzel jelentősen csökkenthetjük a vezetékes víz használatát, biztosítva ezzel bolygónk vízkészletének pozitív jövőképét. De hogyan is történik mindez a Pillangóházban? Következő cikkünkből kiderül!