Számos hollywoodi családi film fontos jelenete a kerítésfestés. Általában a gyerekek egy kis zsebpénz reményében vállalják ezt a feladatot, ami első ránézésre könnyűnek tűnik. Azért el kell ismernünk, ennek is megvannak a maga fortélyai, főleg, ha tartós végeredményt szeretnénk. Lássuk hát ezeket!
A kerítésfestés az egyik legjellemzőbb tavaszi-nyári tevékenység a ház körül. A sok gonddal kiválasztott tökéletes kerítésünket érdemes ápolnunk, gondoznunk, mert így akár évtizedeken keresztül jó szolgálatot tehet számunkra. Arról nem is beszélve, hogy kerítésünk színének megváltoztatásával rövid idő alatt otthonunk külsejét is feldobhatjuk. Annak érdekében, hogy munkák eredményes és tartós legyen, elhoztunk pár hasznos tippet mind a fa-, mind a fémkerítések festéséhez.
1. Csiszolás – a fakerítések titka
Mindegy, hogy korábban már lefestettük-e vagy sem kerítésünket, mindenképp csiszolással kezdjük a munkálatokat! A fafelületet alaposan tisztítsuk meg a szennyeződésektől, korábbi festékrétegtől és szálkáktól csiszolópapír és drótkefe segítségével. Könnyen ellenőrizhetjük munkánkat: ha jól dolgoztunk, kerítésléceink felülete sima és puha lett. Extra tipp: viseljünk védőmaszkot, így elkerülhetjük a por és a festékmaradvány belélegzését.
2. Alapozzuk meg a jövőt!
Bár az alapozás nem túl látványos a kerítésfestés során, annál lényegesebb a megfelelő eredmény szempontjából. Mivel az alapozó eltömíti a fa pólusait, segít, hogy az első festékréteg ne szívódjon be – így már ez sem veszik kárba. Ügyeljünk arra, hogy csakis kizárólag száraz felületre alapozzunk, mert a fa csak így tudja megfelelően magába szívni az alapozót. Extra tipp: az időjárásra is érdemes figyelni, mert nagy melegben vagy párás időben lassan szárad az alapozó.
3. Vékony- vagy vastaglazúr? Érdemes átgondolni!
Mindig nagy dilemma, hogy vékony- vagy vastaglazúrt használjunk-e kerítésünk festéséhez. Ahogy a nevük is mutatja, a legfontosabb különbség a két réteg vastagságában rejlik. Míg a vékonylazúr könnyed, finom rétegének köszönhetően a fa erezete látható marad, a vastaglazúrnál csak a sötétebb erek látszódnak majd. Ez utóbbi kevésbé természetes hatást kelt, de előnye a tartósság, így elegendő a csupán 3-4 évente történő kerítésfestés.
4. Ne spóroljunk a második csiszolással!
Sajnos ezt a lépést sokan kihagyják, pedig érdemes időt és energiát szánni a második csiszolásra. Bármekkora odafigyeléssel végeztük el az elsőt, az alapozó réteg felsértheti a fát – ezért van szükség második csiszolásra. Ennek segítségével lesz igazán tartós a kerítésfestés.
5. És jöhet a második réteg…
Egy második réteg festése jelentheti a teljes garanciát a tartósságra. Kerítésünk maradandó szépségének érdekében ezzel a lépéssel sem érdemes spórolni. Ugyanakkor nagyon figyeljünk, hogy csak az első réteg tökéletes száradását követően kezdjünk neki a munkálatoknak!
LAPOZZ TOVÁBB, A CIKK FOLYTATÓDIK!