2021-től egy új rendelet értelmében az új építésű házakban kötelezővé vált a gépi szellőztetés beszerelése. Gépi szellőztetés alatt értünk minden olyan mesterséges módot, amely a lakás friss levegővel történő ellátására szolgál.
A gépi szellőztetés remek alternatívát jelent a jövőben a levegőben felhalmozódó szén-dioxid szint csökkentésére és a káros szennyeződések kiszűrésére.
Miért is fontos a gépi szellőztetés?
Nehezen alszol el? Gyakran fáradtan ébredsz? Sokat fáj a fejed?
Nem is gondolnád, de lehet, hogy ingatlanod betegíti meg. Gondoljunk bele milyen drámaian romlott a levegő minősége az elmúlt 30 évben. A szmog a legtöbb magyar településen hosszú hetekre, mint a nem várt rokon betelepszik és nem mozdul.
Ezzel egyidőben modern ingatlanjainkban mindent elkövetünk azért, hogy csökkentsük az energia kiáramlását, fokozott légzárású, modern nyílászárókat építünk be, zárt cellás nem szellőző burkolatokkal szigetelünk.
Ugyanakkor a friss, természetes levegő nélkül agyunk kevesebb oxigénhez jut, csökken vitalitásunk, romlik kedélyállapotunk. Legfrissebb mérési adatok alapján egy megfelelő energetikai mutatójú ingatlanban már egy fő bent tartózkodása mellett is, óránként 10 percet kellene szellőztetnünk. Ezzel tudnánk biztosítani, hogy egészségügyi határértéken belül maradjon a levegő Co2 szintje. Lássuk be ez nem igazán kivitelezhető megoldás.
Hogyan működik a gépi szellőztető?
Az elv rendkívül egyszerű! Építsünk be egy csövet, amelyen a használt levegő távozik és egyet, amelyen a friss levegő beérkezik. Majd csatoljunk hozzá egy motort, amely a szívási és a fújási ütemet működteti.
Rendkívül sokféle technikai megoldás született erre a képletre. Ha úgy döntünk, hogy érdemes befektetnünk életminőségünk javításába, akkor érdemes néhány szempontot alaposabban megvizsgálni.
1. Sok a vízgőz, pára, ami lecsapódik a lakásban, kellemetlen szagokat, penészesedést okozva?
Ha ez valódi probléma, érdemes olyan modellt választani, amely nagyobb teljesítményű és légszárító funkcióval is rendelkezik.
2. Milyen lakókörnyezetünk levegő minősége?
Télen mennyien fűtenek fával, vegyes tüzeléssel, mekkora a légszennyezés a környezetünkben?
Ha ez szembetűnő probléma, akkor mindenképpen célszerű akár több fokozatú aktív szűrő rendszerrel ellátott egységet választani.
3. Fontos-e, hogy minél kisebb legyen az energiaszámla?
Ha igen, érdemes rekuperátorral ellátott egységet választani, hogy minél kevesebb energiát veszítsünk.
4. Mennyire fontos, hogy a zajhatást minimalizáljuk?
A hővisszanyerő gépek kétféle motorral működhetnek. A régebbi típus az olcsóbb AC (szénkefés) motor, az újabb, de drágább a DC (elektromos kommutációjú egyenáramú). Utóbbi nemcsak hatékonyságban és élettartamban, de zajcsökkentésben is felülmúlja az előbbit. Ma már érdemesebb az elsőre ugyan költségesebb, de energiahatékonyság és élettartam tekintetében jobban megtérülő DC, vagy akár EC-motorral működő típusokba beruházni.
Hogyan építhető ki a gépi szellőztetés lakásunkban?
Elsődleges szempont, hogy a kialakítási munkálatokat mindig épületgépészre bízzuk! Fontos, hogy szakember tervezze meg rendszerünket és végezze el a beszerelést! Ő felelős el a légbevezető elemek szobákba, illetve a nyílt égésterű gázkészülékekkel rendelkező helyiségekbe történő beszereléséért. Ő alakítja ki az átszellőző rácsokat és szereli be a légelvezetőket, elszívókat is.
A gépi szellőztetés szabályozása az energiatakarékosság jegyében
A gépi szellőztetés egyik legnagyobb előnye, hogy a legtöbb rendszert különböző üzemmódokra is be lehet állítani. Ha éppen a nyári szabadságodat töltöd és két hétig nem tartózkodsz otthon, akkor elég a legalacsonyabb fokozaton üzemeltetni a gépi szellőztetést. Ha egyedül élsz vagy pedig gyakran üres a ház, mert sokat dolgozol, szintén elég az alacsony fokozat. Amikor viszont az egész család otthon tartózkodik, a gépi szellőztetést is érdemes feltenni a normál fokozatra. A legmagasabb fokozat akkor a leghasznosabb, ha a házban valamiért fokozott a páratartalom, például fürdőszoba használat után vagy éppen ünnepi készülődés alatt, mikor nagyban zajlik a sütés-főzés. Ha vendégek érkeznek hozzád, szintén érdemes a legmagasabb fokozatra kapcsolnod a gépi szellőztetést, már csak látogatóid maximális komfortérzete érdekében is.