Napjainkban számos állami támogatás lehet segítségünkre új otthonunk megteremtésekor. Kedvezményes hitelek, visszatéríthető áfa – de ezekhez komoly feltételek is tartoznak. Az egyik legfontosabb feltétel, hogy leendő ingatlanunk milyen besorolással szerepel a földhivatali nyilvántartásban. Egy jól megválasztott telekkel akár milliókat is spórolhatunk. Hogy hogyan? Mindjárt megmutatjuk!
Nem létezik állami támogatás feltételek nélkül – így van ez a Családi Otthonteremtési Kedvezménnyel is (röviden: CSOK). Pár feltétel ismertebb, pár viszont csak az apróbetűs részekből derül ki. Ide tartozik a megvásárolni kívánt telek besorolása is, ami nagymértékben befolyásolhatja leendő otthonunk végösszegét. Lássuk hát, miért is érdemes odafigyelnünk ingatlanvásárlás előtt!
Miért fontos a jó telekválasztás?
Mindannyiunk lelkében ott van a vágy egy saját otthon iránt. Költözhetünk „kész” házba is, de tény, ami tény, álomotthonunk megteremtésének legjobb módja, ha mi magunk építtetjük fel. Egy üres telek – akárcsak egy üres vászon – számos lehetőséget hordoz magában, feltéve, ha jól választjuk meg! Bevált módszerré lett, hogy külterületen, zárt kerti részen, üdülőterületen kezdenek építkezni, hisz ezen telkek ára általában alacsonyabb belterületi társaik áránál. Elsőre talán úgy tűnhet, ezzel a lépéssel sokat spórolunk – de ez még sincs mindig így.
Támogatás az államtól
Jelenleg számos támogatási lehetőség áll az otthonteremtés előtt álló családok részére, hogy megvalósíthassák álmaikat. Sokak számára ismert lehet a CSOK kifejezés, amellyel 2015 óta támogatja az állam a gyermeket vállaló vagy gyermekes családokat. Amennyiben jogosultak vagyunk a vissza nem térítendő hitelre, érvénybe lép egy fontos eleme a rendszernek. Ha az általunk megvásárolt ingatlan a kivett ház, udvar besorolással szerepel a földhivatali nyilvántartásban, az otthonunkkal foglalkozó generálkivitelezőtől 5%-os áfát tartalmazó számlát kapunk. CSOK esetén viszont ezt az 5%-ot az építkezés lezárását követően vissza is igényelhetjük! Fontos tudni, hogy üdülőterületi részen ezek a lehetőségek nem érvényesek: a számla 27%-os áfát tartalmaz majd, és támogatás sem igényelhető. Érdemes hát odafigyelnünk telekvásárláskor, mert akár milliókat is spórolhatunk a jól megfontolt választással!
Bolygóbarát otthon számokban
Új ház építésekor azon is érdemes elgondolkodnunk, hogy egy bolygóbarát passzívházat építtessünk. A Pillangóházhoz hasonló passzívházak napelemrendszerének, illetve vízkezelési technológiájának köszönhetően szinte 0 Ft-ra redukálhatjuk villany- és vízszámlánkat, ami számottevő megtakarítást jelent. Mint említettük, a jó telekválasztással számos támogatási lehetőség ajtaja nyílik meg előttünk, de nézzük is meg ezeket most konkrét számokban!
Ha a Pillangóház Jégmadár (74 m2) elnevezésű típustervét választjuk „Base” kivitelben, akkor az alábbiak szerint változnak a ház költségei. Külterületen vagy üdülőövezeten építkezve, 27%-os áfával otthonunk végösszege 46.050.200 Ft lesz. Ha nincs lehetőségünk CSOK-ra, de belterületen építkeznénk, az 5%-os áfának köszönhetően otthonunk már csak 38.073.000 Ft-ba kerül majd. Ha pl. 1 kisgyermek esetén jogosultak vagyunk CSOK-ra, a visszaigényelhető áfából kifolyólag Jégmadár passzívházunk mindössze 36.400.000 Ft-os áron lehet a miénk. Ez majd 10 millió forint különbség egy üdülőterületen épített házhoz képest!
Mindent összevetve jól látszik, hogy egy átgondolt telekválasztás már nagymértékű különbséget jelenthet bolygóbarát új házunk költségét tekintve. Egy drágább belterületi telek nem csupán a jobb infrastruktúra és kedvezőbb elhelyezkedés miatt lehet előnyösebb. Az alapterület növekedésével a különbség összege is növekedni fog: 100 m2 építkezés felett akár még kedvezőbb is lehet a teljes végösszeg. Fontoljuk meg hát jól, hol építkezünk, és gondoljunk bolygónk jövőjére is!