Beépítési százalék, épületmagasság, szintterületi mutató – sokak számára ismeretlen, ugyanakkor nagyon is fontos kifejezések ezek. Mindhárom meghatározhatja, hogy álmaink otthona megvalósulhat-e ingatlanunkon, és akkor még nem is beszéltünk a Településképi Arculati Kézikönyvről! Mire érdemes odafigyelni háztervezés során? Cikkünkből kiderül!
A háztervezés folyamat önmagában sem egyszerű. Talán egy egész életre kell megválasztanunk, hogyan nézzen ki otthonunk, mit hol helyezzünk el benne. Ha ez nem lenne elég a sok fejtöréshez, terveinket nagyban befolyásolhatják az adott településen érvényben lévő rendelkezések, szabályozások. Nézzük hát, hogyan érdemes felkészülni álmaink otthonának megalkotására!
Kezdjük az alapoktól!
Bár évekkel ezelőtt megszűnt a lakóingatlanok kötelező építési engedélyeztetési eljárása – a háztervezés nagy mumusa –, továbbra is több tényező befolyásol minket ilyenkor. Legnagyobb sajnálatunkra ma sem építhetünk bármit, amit szeretnénk. Az eljárás maga megmaradt, csak egy átalakult formában: ez az egyszerűsített építésügyi bejelentés. Az új rendszer bevezetésének célja a 300 m2 alatti lakóépületek engedélyeztetési eljárásának meggyorsítása volt. Fontos, hogy az új eljárási rend csak a belterületi telkekre vonatkozik! A gyorsított ügymenetnek köszönhetően ezen épületek építése viszonylag hamar megkezdhető, így mi is gyorsabban birtokba vehetjük vadonatúj otthonunkat.
Az egyszerűsített építésügyi bejelentés az építkezéssel kapcsolatos felelősséget magukra a tervezőkre hárítja át. Ennek következtében a tervezőknek még inkább oda kell figyelniük, hogy a jogszabályok figyelembevételével álmodják meg a megrendelő számára ideális ingatlant. Munkájukat mi is segíthetjük, ha alapelképzeléseinket már a kezdet kezdetén az érvényben lévő szabályok alapján alkotjuk meg. Az építészeknek – és így nekünk is – három mutatóra kell leginkább koncentrálnunk: beépítési százalék, épületmagasság, szintterületi mutató.
Három a magyar igazság
Nézzük, mit is takarnak ezek a fogalmak! A beépítési százalék megmutatja, hogy az adott telek területéből mennyit foglalhat el a házunk. Ez egy bruttó érték lesz, tehát a falakkal együtt értendő – ebből következik, hogy a számunkra hasznos alapterület ennél kisebb. Lássunk egy példát a pillangóházakon keresztül. Tegyük fel, hogy találunk egy 500 m2 nagyságú belterületi telket, aminek a beépítési százaléka 20% – tehát 100 m2-t építhetünk be. Ahogy már írtuk, ez bruttó érték, így egy ilyen paraméterekkel rendelkező telekre kb. egy Jégmadár ház (74 m2) férne el. De nem csak ez befolyásolja leendő otthonunk kinézetét!
Elsőre egyértelműnek tűnhet az „épületmagasság” jelentése, mégis némi magyarázatot kíván. Itt nem az épület legmagasabb pontját kell figyelembe vennünk, hanem az átlagos építménymagasságot. Ez az épület meghatározó pontjain mért magasságok átlagát fedi le. Példával illusztrálva: a pillangóházak magassága olykor eléri a 4 métert is. Akkor sem kell lemondanunk álmaink otthonáról, ha az adott településen 3,5 méter a megengedett épületmagasság. A pillangóház átlagos magassága megfelel majd ennek a rendelkezésnek, így nem fogja meghaladni a maximálisan megengedett értéket.
A háztervezés során még figyelembe kell vennünk a szintterületi mutatót is. Ez az az adat, ami segít eligazodnunk, hogy az adott település helyi szabályozása milyen sűrű beépítést engedélyez. Térjünk vissza a már említett 500 m2-es telkünkre! Ha egy ritkásan beépített területen található ez a telek, a szintterületi mutató értéke lehet pl. 0.25. Ez azt jelenti, hogy bruttó 125 m2-nél nem lehet több az épület összes szintjének bruttó alapterülete. Ugyanez a mutató lehet akár 2,4-es is egy intenzíven városias környezetben, ami már bruttó 1100 m2-es beépítést tesz lehetővé. A helyi szabályozások meghatározhatják, mi nem számít bele az összesített alapterületbe (pl. lakásokhoz tartozó tárolók), de ezek nem általános érvényűek. Érdemes hát minden esetben alaposan utánajárnunk ezeknek a mutatóknak!
Az a bizonyos arculati kézikönyv
Telekválasztásunkat követően ez a három paraméter fogja megadni nekünk, hogy álmaink otthona egyáltalán felépíthető-e ingatlanunkon. Amennyiben igen, akkor jön az igazi feketeleves a kevesek által forgatott Településképi Arculati Kézikönyv formájában! Ez elsőre csak egy ártatlan ajánlásgyűjteménynek tűnhet, a valóságban azonban rendkívül széles körben szabályozza épületünk kinézetét. Számos megkötést találhatunk benne, amit a háztervezés során mindenképp figyelembe kell vennünk. Mik a leggyakoribb szabályozott kérdéskörök? Ilyen lehet, hogy a telek mely részére lehet építkezni. (Érdemes megismernünk az elő- és oldalkert, az építési vonal, a szabadon álló és az oldalhatáros építkezés fogalmával.) Befolyásolhatja az új épület tagolását, a tetőszerkezet alakját, az annak fedésére használt anyagokat, de akár otthonunk színét is. Annak érdekében, hogy ne érjen csalódást minket álomotthonunk tervezése során, érdeklődjünk jó előre minden helyi szabályzatot illetően!
Kíváncsi vagy, hogy az általad választott telken mi és hogyan építhető? Keresd bizalommal a Happy Home Center munkatársait, ahol professzionális szakemberek segítenek álmaid otthonának megteremtésében!