Mi a zord időjárás és a sötét napok ellentéte? Nem más, mint a skandináv stílus! A légies és könnyed, fényben úszó, természet ihlette stílus időtállóságával sokak kedvence lett napjainkban. Járjuk hát körül, mit is érdemes tudni erről a különleges világról.
A skandináv stílusról sokak számára az egyszerűség, letisztultság jut eszébe. Bár mindezt valóban hordozza magában, számtalan lehetőség rejlik még benne, legyen szó akár más stílusokról, akár bolygóbarát szemléletről.
Légies és világos
Fenn a messzi észak szülöttei ritkán élvezhetik a simogató napsütést. A zord időjárással és az északi hosszú sötét időszakokkal ellentétben a skandináv stílus nyugalmat, időtlenséget, békét áraszt magából. Alapja a természettel való harmónia, a természet újraalkotása otthonunkban – egy barátságosabb kivitelben. Az egyik legfontosabb cél, hogy a fény a lehető legjobban szétterjedjen. Ebből kifolyólag a skandináv stílus előszeretettel használja a fehér színt, hisz az erről verődik vissza legjobban. Nem utolsósorban tágítja a teret, így nemcsak a falakon, de akár a nagyobb bútorokon is alkalmazhatjuk. Jellemző még a natúr – pl. ekrü, bézs, világosszürke – színek használata, az egyszerűség (de nem feltétlen a minimalizmus), a letisztultság és a sima felületek alkalmazása. Összességében egy könnyed, légies és világos teret kapunk, ha a skandináv stílus mellett tesszük le voksunkat.
Természetesség mindenek felett
A természettel való harmónia nem csupán a natúr színek és a fény használatában mutatkozik meg. A stílus fontos ismertető jegye a természetes anyagok alkalmazása. A világos, gyakran kezeletlen fafelületek, mint a bükk, fenyő vagy a juhar igazán különlegessé hatást keltenek, legyen szó akár bútorokról, akár falburkolatról. Egy skandináv otthonban szinte biztos, hogy rengeteg textíliával találkozunk, mindezt persze a természetesség jegyében: lenvásznak, gyapjú és pamut teszi barátságossá, otthonossá a teret.
A falak és bútorok kissé hideg egyhangúságát élénkebb színű textilekkel törhetjük meg, kedvelt árnyalataik a sárga, vörös és kék. A minták terén inkább a szolidabb irány a jellemző: puritán, apró csíkok és kockák, valamint a jellemző népi motívumok varázsolhatják játékossá otthonunkat. A kiegészítők terén is – bár alapvetően a praktikusság a jellemző, ezért kevés kiegészítővel találkozhatunk – a természetesség a fő cél. Fonott kosarak, (kézzel készült) kerámiák, üvegtárgyak, gyertyák és koszorúk jöhetnek szóba, melyek minden esetben a funkcionalitást is magukban hordozzák.
Kinek ajánlott?
Mivel ez az időtálló és letisztult stílus bármely méretű lakásban jól mutat, nem kell félnünk a skandináv stílus alkalmazásától. Mit tegyünk, ha otthonunkat így szeretnénk berendezni? Elsősorban a természet szeretetét és a praktikus szempontokat tartsuk szem előtt. Letisztultságából kifolyólag jól párosíthatjuk más stílusokkal is: modern, vintage vagy akár a shabby chic is szóba jöhet. Természetközeli gondolkodásának köszönhetően bolygóbarát szempontokat is alkalmazhatunk a lakberendezés során, az évek múlásával pedig könnyen alakíthatjuk kedvünkre. Családok számára is kiváló választás, hisz a világos, letisztult falak tökéletes hátteret szolgálhatnak a gyerekek alkotásainak.
Nehéz a kezdés vagy útközben akadtál el skandináv otthonod berendezése közben? Ne izgulj, a Designer Otthon munkatársai segítenek álmaid otthonának megteremtésében!