A Szingapúrban felépített Capital Tower az okos funkciókkal ellátott modern irodaházak iskolapéldája.
Az IoT-technológiák révén a Capital Tower nagyszerűen egyesíti magában mindazt a kényelmet és igényeket, amelyeket tulajdonosai és kezelői elvárnak tőle. Nem utolsó sorban mindezt környezetbarát, fenntartható hozzáállással teszi!
Először is, tisztázzuk az IoT-technológiák jelentését!
Az IoT nem más, mint a tárgyak internete. Ha úgy érzed, hogy ezzel nem jutottál beljebb, nem véletlen. Az IoT tulajdonképpen az egyes tárgyak közötti, internet által közvetített kommunikációt jelenti. Fő célja, hogy jelentős mértékben megkönnyítse és kényelmessé tegye felhasználói életét, akár a kezelői, akár a tulajdonosi oldalról van szó. Az IoT-technológiák a közeljövőben egyre inkább előtérbe kerülnek majd a modern otthonokban és a munkahelyeken. Alkalmazásuk sokkal jobban növeli az eredményességet és a hatékonyságot az egyes vállalatok életében.
A Szingapúr pénzügyi negyedében álló – Green Mark Platinum díjat is elnyert –, 254 méter magas Capital Tower élen jár az okos technológiák alkalmazásában. A nívós díjat nemcsak a tervezésért, hanem hatékony energia-és vízgazdálkodása miatt érdemelte ki az épület. Dupla felvonói mintegy 3500 kg-ot bírnak el és 10 m/s sebességgel haladnak. A több, mint 95.000 négyzetméteres alapterülettel bíró felhőkarcoló éjszakai világítást is kap, de az energiahatékonyság jegyében csupán a logó, illetve egyes részek világítanak. Azonban az is igaz, hogy egyes izzók pár másodpercenként váltogatják a színeiket.
A Capitaland által birtokolt irodaház remek példa az intelligens munkahelyek megteremtésére, amelyeket úgy terveztek, hogy csökkentse szén-dioxid-kibocsátást és fenntartható megoldásokkal könnyítse meg munkavállalói életét. A 2000-ben felhúzott, 52 emeletes irodaház többféle intelligens energiahatékonysági rendszernek ad otthont.
Ilyen például egyebek mellett a légkondicionáló egységében található energia-visszanyerő kerékrendszer, amely lehetővé teszi a hűvös levegő megtisztítását és visszanyerését. Az illemhelyek és a felvonó előcsarnoka teli van mozgásérzékelőkkel, így a fények csak azokban a helyiségekben kapcsolódnak fel, ahol éppen tartózkodik valaki. Az alacsony energiafogyasztás érdekében az épületre dupla üvegezésű ablakokat szereltek fel, ezáltal is csökkentve a kinti meleg hő behatolását. A vízfelhasználás csökkentése érdekében az épület a légkezelő egység kondenzátumát használja fel. Az egyes készülékek eközben folyamatosan szkennelik a szén-dioxid és a szén-monoxid szint arányait, ezáltal biztosítva a legjobb levegőminőséget.
A Capital Towerben az irodaházakon kívül más funkciójú helyiségeket is találhatunk
Ilyen például a nyitott, parkosított pláza, de vannak benne kicsi és nagy előadótermek, valamint konferenciatermek, orvosi központok, fitneszközpont, medence és éttermek is. Az irodaház penthouse részét a Kínai Klub bérli, ide csak a klubtagok juthatnak be és ezen a szinten egy klub étterem is működik, ahonnan teljes panoráma nyílik Szingapúr városállamára.
Az sem véletlen, hogy éppen Szingapúrban, Ázsia pénzügyi központjában került ez az épület megépítésre. A parányi városállam élen jár a modern okos-technológiák alkalmazásában és a lakosság is nagyon nyitott az innovációval szemben. A kórházakban szintén teret hódított már az okos rendszerek használata. A lakosok digitális betegkártyával rendelkeznek. Ez a kártya ugyan anonim egy kívülállónak, az orvosok számára azonban fontos információkkal szolgál a beteg életkoráról, vércsoportjáról és egészségi állapotáról. A digitális kártya azt is meg tudja saccolni, mekkora a valószínűsége, hogy tulajdonosa pár napon belül kórházba kerül-e. A szingapúri lakások is egyre nagyobb mértékben válnak okos otthonokká, amelyek nemcsak megkönnyítik, de fenntarthatóvá is teszik lakóik életvitelét. Vegyünk példát róluk és nyissunk mi is egy új, fenntarthatóbb jövő felé!