Magyarországon jellemzően hosszú távra, több évtizedre, akár több generációra tervezünk egy új otthon építése során. Az évtizedek számos változást hozhatnak magukkal: családi fészekből kirepülő gyerekek, idősödő szülők, új élethelyzetek. Az élethelyzetek pedig új funkciókat kívánnak: vendégszoba, iroda, apartman – csak pár példa a gyerekszobák lehetséges jövőjére.
Apartman a gyerekszobából? Ez is egy lehetőség otthonunk jövőbeli átalakítására, ami akár bevételi forrást is jelenthet. Ahhoz viszont, hogy otthonunk helyiségeit könnyedén átalakíthassuk leendő életkörülményeinknek megfelelően, érdemes előre gondolkodnunk – elkerülve ezzel a családi kasszát megterhelő költségeket.
Egyetlen életszakasz vagy egy egész élet?
Ha újonnan építtetjük fel otthonunkat, kétféle módon gondolkodhatunk: csupán egyetlen életszakaszban szeretnénk használni, vagy egy egész életen, akár több generáción keresztül. Ez utóbbi különben jóval elterjedtebb hazánkban, nem jellemző, hogy saját építésű otthonunkat kevesebb, mint 20 évre terveznénk meg. Azt is együk figyelembe, hogy az otthonunkhoz szükséges pénzügyi fedezetet gyakran akár 25 évre szóló kölcsönnel biztosítjuk. Ennek lejártakor már egészen más „paraméterekkel” éljük majd életünket, legyen szó akár családról, akár munkáról. Ha viszont valóban az elkövetkezendő évtizedeket az adott házban töltjük majd, érdemes már a tervezéskor végiggondolni: mi lesz 20-30 – vagy több – év múlva?
Vegyünk példának egy kisgyermekes családot! Óvodás, kisiskolás korú gyermekeik előreláthatólag az elkövetkezendő 15 év során még biztosan otthon fognak lakni. De a szülőknek érdemes azzal is számolni, hogy gyermekeik egyszer majd kirepülnek a családi fészekből, maguk mögött hagyva az általuk használt életteret. A gyerekek elköltözésével akár több helyiség is „lakatlanná” válhat, viszont új funkciókkal felruházva ezek a szobák is újra hasznos térré válhatnak otthonunkban. Nézzük hát, mi minden lehet a megüresedett gyerekszobákból!
Irodától az apartmanig
Talán az egyik legegyszerűbb, ha ezekből a szobákból kényelmes vendégszobákat alakítunk ki – bár így a mindennapok során számunkra kevésbé hasznos térré válnak. Otthoni munkavégzés esetén irodává is varázsolhatjuk a megüresedett helyiségeket, de egy teret kívánó hobbi (pl. varrás, patchwork, szobrászkodás) helyszínévé is válhatnak. Ha a szobák eredetileg is rendelkeztek különálló fürdővel, egy minikonyha létrehozásával könnyen apartmanná alakíthatjuk ezeket a tereket. Ezt akár pénzügyi forrásként is kezelhetjük (bérbeadás esetén), de gondolhatunk idősödő szüleinkre is, akiknek nagy segítség lehet gyermekeik közelsége szépkorú éveikben. Ugyanakkor az sem borítékolható, hogy felnőtt gyermekeink elhagyják a családi házat. Egy egyetemista, pályakezdő fiatalnak nagy segítséget jelenthet – miközben önállóságot is biztosít – egy ilyen apartman létrehozása.
Tervezzünk előre!
Mindezen funkciók kialakítása első hallásra komoly költségeket juttatnak eszünkbe. Tény, hogy némi befektetésre minden esetben szükség lesz – de nem mindegy, mekkora lesz ennek mértéke. Hogyan segíthetünk saját magunknak? Érdemes már a háztervezés során végiggondolni a fent sorolt tényezőket. Mi lesz otthonunkkal 20-25 év múlva? Milyen technikai, gépészeti feltételei vannak ezeknek? Ha például műhellyé alakítanánk át, ahol különleges áramszükségletű eszközöket használnák, az ilyen vezetékek utólagos bevezetése nem egyszerű feladat. Ilyen esetben is érdemes már előre terveznünk, megelőzve ezzel a kicsit sem pénztárcabarát beavatkozásokat.
Egy apartman esetében – akár bérbe adjuk, akár gyermekünknek, szüleinknek alakítjuk ki – fontos jellemző a külön bejárat. Számos olyan építészeti technológiát ismerünk, ahol egy utólagos bejáratkialakítás bizony megterhelné a családi kasszát. Arról se feledkezzünk meg, hogy otthonunk alapvető szerkezete is determinálhatja a megüresedő helyiségek új funkcióját. Emeleti hálószobák esetén kevés esélyünk van külön bejáratú apartman(ok) kialakítására, míg egy földszintes épületben ennek aligha van akadálya.
Sokszor csupán pár aprósággal biztosíthatjuk a lehetőséget, hogy a jövőben kisebb költséggel és gyorsabban alakítsuk hasznos térré az esetlegesen megüresedő helyiségeinket. Foglalkozzunk ezekkel a kérdésekkel, gondolatokkal már a tervezés első lépéseinél is!