Ha lassacskán időszerűvé válik szobáink kifestése, ne csak azt gondoljuk át, hogy milyen színt válasszunk, hanem azt is, milyen legyen a falfesték minősége. Különböző helyiségekre érdemes különféle festékeket használni, illetve érdemes átgondolni a helyiség funkcióit is. Ha környezetbarát falfestéket választanánk, akkor van néhány dolog, amit érdemes tudnunk a vásárlás előtt.
A legegyszerűbb barkácsüzletben is ezerféle falfesték köszön ránk a polcokról. Felmerülhet a kérdés: miért érdemes egyiket vagy másikat választani, ha egyszer pl. ugyanaz a színük? Márpedig nagyon is fontos különbségek vannak, amiket festékválasztás előtt végig kell gondolnunk. Nézzünk hát pár tippet, mit érdemes megfontolnunk otthonunk felújítása előtt!
Mit és hová?
A falfesték vásárlásánál jellemző némi szöszmötölés az óriási szín- és típusválaszték láttán. Ez cseppet sem túlzás: választhatunk egyszerű, hagyományos mészfestéket vagy valamilyen speciálist, mint például amilyen a légtisztító/lélegző festék. Akármelyik fajta mellett is tesszük le voksunkat, vegyük figyelembe, hogy hová melyik festéket alkalmazzuk. Ne sajnáljunk minőségi alapanyagokból készült termékeket venni, mivel, ha csak és kizárólag az árat nézzük, könnyen kerülhet többe a leves, mint a hús.
Hagyományos funkciók
A diszperziós festék a legelterjedtebb változata a beltéri falfestékeknek. A modern termékek bár egész jó fedést biztosítanak a falfelületeknek, ugyanakkor összetételükben (műgyanta, színező adalék) akár az egészségünkre és környezetünkre káros alapanyagok is találhatóak. Több típus is rendelkezésünkre ál: léteznek matt, magasfényű és selyemfényű változatok is. A minőség legjobb fokmérője az, hogy hány rétegben kell felvinni a festéket a falra. Minél kisebb ez a mutató, annál jobb minőségű a festék.
Az egyrétegű, előre színezett falfesték jó választás lehet, ha színes falra vágysz. Így kiihagyhatod az otthoni színkeveréssel kapcsolatos macerát és a drága gépi színkeverést. A gyártók egyre nagyobb színpalettával kecsegtetnek a piacon. Vehetünk hagyományos színes festéket, de ma már szennytaszító és karc-, illetve mosásálló festékekből is válogathatunk kedvünkre.
A mészfesték az egyik legismertebb, természetesen fertőtlenítő hatású festék. Ha felvisszük, először alig látszik, majd órák, néha napok alatt fokozatosan ragyogó fehérré változik. További jó tulajdonságai közé tartozik, hogy kopásálló, valamint pára- és légáteresztő. Szerencsére a hagyományos mésszel szemben ennek könnyebb a felhordása. Korábban már meszelt felületekre, illetve beton és vakolt falfelületek festésére alkalmas.
LAPOZZ TOVÁBB, A CIKK FOLYTATÓDIK!