Oldaltörés-panel[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Hogy tudjuk, milyen mély alapot kell készíteni, talajmechanikai vizsgálatot szükséges készíteni, amely a ház nagyságától függően 120-250 ezer forintos tétel. Ennek köszönhetően elkerülhetjük egy feleslegesen túlbiztosított alap többletköltségeit. (Vagy kevésbé kedvező esetben még időben megtudjuk, hogy csúszásveszély miatt sajnos zsebbe nyúlósan, de meg kell erősíteni az alapszerkezetet.) Érdemes úgy számolnunk, hogy az alap kiemelésének, biztosításának költsége minden 100 négyzetméterenként eléri az 1.000.000 Ft-ot. Amennyiben a föld sziklás vagy szennyezett, illetve nem tudjuk a telken más egyenletlenségek feltöltéséhez felhasználni, akkor az elszállítás és a deponálás költsége is várható.
Tipp: keressünk a környéken olyan építkezést, ahol feltöltésre van szükség, így ingyen megszabadulhatunk a felesleges földtől!
Az építés költségei
Itt nagyon fontos, hogy pontosan utánajárjunk, mit is kapunk a pénzünkért, mire is terjed ki a vállalkozó vállalása. Felejtsük el, hogy valami „egyértelmű, hogy az ár részét képezi”. Amit nem rögzítünk írásban, azt nagy eséllyel nem kapjuk meg, ezért fontos, hogy minden részletet alaposan megismerjünk döntés előtt.
Egy ház összetett rendszer, ahol a minőség a részek összhangján múlik. Ebből kifolyólag kivitelezőt válasszunk, aki pontosan meg tudja mutatni ezeket az összefüggéseket, és egyértelműen látjuk, hogy kiforrott a házépítés logikája. Úgy is dönthetünk, hogy egy független minőségellenőrt alkalmazunk, aki vigyáz arra, hogy tényleg az épüljön meg, amire leszerződtünk. Ez természetesen további költséget jelent. Ne felejtsük, hogy a generálkivitelezői szerződés a legtöbb esetben kizárólag a házra vonatkozik. Minden mást is, ami azon kívül esik (kerítés, kertrendezés, járda, medence, öntözőrendszer, kültéri világítás), érdemes előre megtervezni és költségvetéssel ellátni.
Előfordulhat, hogy az adott időszakban álomotthonunk tervének csupán egy adott százalékát tudjuk finanszírozni, mégis érdemes jó előre gondolkodnunk. Egyszer majd szeretnénk medencét a kertben? Minden vágyunk egy kültéri sütögető, grillező hely? Mindezen tervek számos, például gépészeti vagy területi feltétellel rendelkeznek, amit érdemes már a konkrét megvalósítás előtt előkészítenünk. Most talán plusz költséget jelent, ugyanakkor később – előkészítés nélkül – sokkal komolyabb összegekre számíthatunk egy medence vagy grillező hely kialakításakor.
Építéslogisztikai költségek
Szinte kivétel nélkül felmerül a közterület használatának problémája, akár nagyobb telek esetében is. Ezt az illetékes önkormányzatnál kell igényelni, az engedély kiadása a legtöbb esetben határozatban megszabott díjhoz kötött. Arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy egy, építkezéskor használt gép súlya többszöröse lehet az adott utcába, térre engedélyezett járművek súlyának. A szükséges engedélyek beszerzéséhez kapcsolódó összegeket is érdemes figyelembe vennünk a költségvetés tervezése során. Ezen felül biztosítanunk kell az építkezés során az építési anyagok, gépek, szerszámok őrzését, valamint az áram és a víz biztosítását is. Senki sem szeret elhanyagolt munkaterületeket látni, emiatt gondolnunk kell arra is, hogy az építkezés során bizony fűnyírás, gazolás szükséges.
Otthonunk tervezése során bolygónk jövőjéről se feledkezzünk meg! Nem csupán a Föld, de pénztárcánk is hálás lesz majd az elkövetkezendő évtizedek során, ha egy bolygóbarát házban gondolkodunk. Napenergia, környezettudatos vízkezelés, természetes alapanyagok – és egy szebb, költséghatékonyabb jövőkép.