Ugye már te is többször elképzelted álmaid otthonát? Valószínűleg kevesen vagyunk, akik fejében ne születtek volna meg már a pontos tervek. Álmaink megvalósítása érdekében érdemes okosan és jó előre gondolkodnunk az anyagiak terén is. Segítségül elhoztunk pár tippet, hogy a költségvetés tervezése se jelentsen gondot!
Költségvetés profi módon? Egy bölcs mondás szerint az ördög a részletekben rejlik, pláne ha az anyagiakról van szó! Amennyiben új telek vásárlásában gondolkodunk, érdemes már a kiválasztás során odafigyelni, mert akár milliókat is spórolhatunk egy átgondolt döntéssel. Ugyanakkor új otthonunk teljes végösszegét nem csupán az építőanyagok ára vagy a kivitelező díja befolyásolhatja. Számos olyan költséggel találkozhatunk, ami még jóval álmaink otthonának alapozása előtt megterhelheti pénztárcánkat. Lássuk, mikkel érdemes számolnunk!
Tervezési és „hivatalos” költségek
Költségvetés készítésekor semmiképp se feledkezzünk meg a leendő otthonunk tervezéséhez kapcsolódó díjakról! Itt komoly összegekkel kell számolnunk: rendszerint a teljes építési költség 3-5%-ával – tehát milliós tételekről van szó. Gondolhatnánk, hogy az egyszerűsített engedélyezési eljárás mellett alacsonyabb tervezés díjra számíthatunk, de a valóságban a tervezők felelősségi körébe helyeződtek át a hatósági döntések, aminek következtében szaktervező által aláírt részterveket kell beadnunk. Így a részletes építészeti műleírást, a kiviteli szintű statikai tervet, valamint a közmű-, energetikai és villamos tervleírást is. Számolnunk kell az ingatlanvásárlás járulékos költségeivel is, például a vagyonszerzési illetékkel, földhivatali eljárási díjjal, vagy épp a közműfejlesztési díjakkal. Míg az első kettő mértéke törvényileg szabályozott, addig a közműfejlesztéshez kapcsolódó összegek területenként és szolgáltatók szerint változhat.
Mik befolyásolhatják még a végösszeget? Számos engedély és kérelem díja: építésügyi szakhatóság eljárási illetéke, használatbavételi engedély kérelmi illeték, épületenergetikai tanúsítvány elkészítésének díja és még sorolhatnánk… Bár ezek a tételek egyesével elsőre nem tűnnek komoly összegeknek, mégis érdemes számolnunk velük, elkerülve a kellemetlen meglepetéseket
Telekformálás
Az építkezés megkezdése előtt telkünket fel kell készítenünk az elkövetkezendő hónapok munkálataira. Ki kell tűzni a ház végső helyét, valamint meg kell jelölnünk, hogy a közműveket hol fogjuk csatolni a házhoz. Másodszor ki kell alakítanunk az építési területre vezető utat/utakat. Amennyiben nagy a lejtés, rámpa és/vagy támfalazás is szóba jöhet a költségek között. Ezen felül ide tartozik a bozótvágás, fairtás, bontási engedéllyel rendelkező épület(ek) bontása is. Építkezésünk megkezdésének feltétele, hogy létrejöjjön egy – az épület területe +1 méter nagyságú és szerkezettől függően 1–1,5 méter mély – sík házalap.
LAPOZZ TOVÁBB, A CIKK FOLYTATÓDIK!