Napjainkban ezerféle játék közül választhatunk gyermekeink részére, de sokakban felmerül az igény, hogy ezen a téren is környezettudatosan cselekedjen. Szerencsére ma már erre is van lehetőség: egyre szélesebb a választék a bolygóbarát játékokból, így mindenki megtalálhatja a neki tetszőt.
Játék az élet, főleg a gyerekeknek! De nem mindegy, milyen játék – kiváltképp, ha a legapróbbakról van szó. A bolygóbarát babaápolás mellett a játékvásárlás során is érdemes odafigyelnünk a környezettudatos szempontokra. Így nem csupán Földünk jövőjét, de gyermekünk egészségét is támogathatjuk. Nézzük hát, milyen irányban indulhatunk, ha környezetbarát játékot keresnénk gyermekünk számára!
Mitől lesz egy játék környezetbarát?
Napjainkban a gyártóknak nagyon szigorú feltételeknek kell megfelelniük, hogy az általuk készített gyerekjátékokat környezettudatos játékként szeretnék értékesíteni. Ezek a játékok leginkább alapanyagaikban képviselik a bolygóbarát szemléletmódot. Legtöbbjük természetes, bio- vagy újrahasznosított anyagból készül. Szerencsére egyre szélesebb választékból válogathatunk, a legkisebbektől kezdve a nagyobb gyerekekig. Ha pedig igazán környezettudatosan szeretnénk eljárni játékválasztás során, nézzünk körül a magyar gyártók között! Így a szállítás okozta környezetterhelést is megspórolhatjuk bolygónk számára, és a hazai gyártókat is támogathatjuk vásárlásunkkal.
Fából, szeretettel
Sokan szeretnek fából készült játékokat vásárolni akár saját gyermeküknek, akár ajándékba. Ezek a játékok eleve tartósabbak, mint műanyag társaik, ugyanakkor alapanyaguk is szimpatikusabb, természetesebb, kellemes tapintású. Sajnos már itt is megjelentek a tömeggyártású, kemikáliákat tartalmazó termékek, amik akár veszélyesek is lehetnek, főleg a legkisebbek számára. Arról nem is beszélve, hogy a legjobb minőségű játék elkészítéséhez is óhatatlanul ki kell vágni egy fát. De mindez történhet fenntartható módon is! Talán páran már találkoztatok az FSC védjeggyel, ami pl. a fából készült játékok fenntartható módon való gyártását jelzi. Az ilyen védjeggyel ellátott játékokhoz a fát egyenként válogatják, helyébe csemetét ültetnek, valamint az adott erdőben alacsonyabb szintű vegyszeres kártevőirtást végeznek. Keressük hát az FSC védjeggyel ellátott játékokat! Ezzel támogathatjuk a bolygónk jövőjére odafigyelő gyártókat – és persze gyermekünk fejlődését is.
Bolygóbarát alternativák
A fából készült játékok mellett még számos bolygóbarát megoldás áll rendelkezésünkre játékválasztás terén. Ezekre példa az újrahasznosított papírból készült termékek, amiket jellemzően nem petróleum-, hanem szójaalapú festékkel színesítenek. Ez utóbbi négyszer gyorsabban bomlik el, és gyermekeink egészségére sincs káros hatással. A gyerkőcök nagy kedvencei közé tartoznak a különböző plüss állatfigurák. A szintetikus anyagokból készült plüssök helyett keressünk pl. természetes alapanyagokból horgolt vagy varrott figurákat. Ezek sokszor kézzel, kis manufaktúrákban készülnek, így szinte elnyűhetetlenek – ami fontos szempont, ha gyermekünk beleszeret egyikükbe. Ha pedig mindenképp műanyag játék iránt érdeklődne valaki, jó hírünk van! Napjainkban a gyártási technológiák lehetővé teszik, hogy dióból, kókuszhéjból vagy akár rizshéjból készítenek műanyag játékokat. Ez azért már jobban hangzik, ugye?
Bolygónk és a mi jövőnk is gyermekeink kezében van! Segítsünk nekik, hogy születésüktől kezdve ez a szemlélet vegye őket körbe, legyen szó otthonunkról, életünkről vagy és a játékról.