Hogyan védhetjük meg leginkább szeretteinket és értékeinket otthonunkban? Erre a kérdésre igyekszik választ adni a biztonságtechnológia, megannyi eszközt adva kezünkbe. Kamerák, érzékelők, okoskilincs – mindegyik segíthet nekünk, de mit sem érnek, ha az általuk kialakított kommunikációs rendszer kívülről könnyedén feltörhető. Akkor egyáltalán létezik igazán jó megoldás? A válasz igen, és mutatjuk is, mi lehet az!
Egyre többet emlegetett fogalom a biztonságtechnológia, nemcsak nagy cégekkel vagy fontos személyekkel, hanem saját otthonunkkal kapcsolatban is. Talán mindannyiunk rémálmai közé tartozik, hogy munkából hazaérve kifosztva talál rá otthonára. Szerencsére ma már számos eszköz és rendszer áll rendelkezésünkre, ha szeretnénk megóvni szeretteinket és értékeinket. Lássuk hát, mit tehetünk ezek érdekében!
Biztonságban az okosházban
Mindannyiunk számára kiemelt fontosságú szeretteink és értékeink védelme. A biztonságtechnológia terén is számos okosházeszköz áll rendelkezésünkre, hogy megóvjuk családunkat, otthonunkat. De hogyan is képzeljünk el egy ilyen rendszert? Alapvető összetevői kell hogy legyenek a különböző érzékelők, amik jelezhetnek ajtó- vagy ablaknyitást, mozgást, vagy akár emberi jelenlétet is. A „láthatatlan” veszélyekre is figyelmeztetnek minket a gáz-, szén-monoxid- és füstérzékelők, megvédve ezzel családtagjaink és saját életünket.
Otthonunk biztonságának távolról történő ellenőrzésében nagy szerepet játszanak kül-, illetve beltéri kamerák. Ez utóbbiak akár 360 fokos látószöggel is rendelkezhetnek, sőt, még hang rögzítésére, illetve továbbítására képes típusaikkal is találkozhatunk. Egy otthoni biztonsági rendszer csúcsa azonban az okoskilincs, egy hihetetlenül sokoldalú eszköz, ami gyorsan a kedvencünkké válhat. NFC-kártyával, PIN-kóddal, de még ujjlenyomattal is nyithatók, sőt, számos funkciójuknak köszönhetően akár ideiglenes kódokat is beállíthatunk (pl. bérbeadás esetén). Mindez szép és jó, de sajnos a legtöbb otthonunkban kialakított biztonsági rendszernek van egy gyenge pontja: az eszközök közti kommunikáció.
Egy bank is megirigyelné
Napjainkban egyre inkább ismertté és elfogadottá válnak a különböző IoT-, más néven okoseszközök. Különlegességük, hogy a megfelelő beállítások meglétével egymással is képesek kommunikálni, így egyfajta ökoszisztémában működhetnek otthonunkban. Ugyanakkor – főleg ha biztonságtechnológiáról van szó – éppen ez az egymással való kommunikáció adja meg a rendszer Achilles-ínját. A például WiFi-rendszeren keresztül kommunikáló eszközök könnyen kiiktathatók a rendszeren kívülről, még igazán különleges számítástechnológiai tudásra sincs szükség hozzá.
Szerencsére ma már léteznek ennél sokkal biztonságosabb és megbízhatóbb rendszerek is. Ilyen a LifeSmart kiemelkedően magas biztonsági szabványú, a biztonságtechnológia csúcsának tekinthető kommunikációs rendszere, a CoSS. Előnyei közé tartozik az akár tízszer nagyobb hatótáv, az alacsony energiafelhasználás, nem is beszélve a banki színvonalú titkosításról. Ez utóbbi lehetővé teszi a jóval nehezebb feltörhetőséget, amiről a Z-Wawe Security S2 tanúsítvány biztosít minket. Mindezen tulajdonságok lehetővé teszik, hogy ne csupán otthonunkba, de otthonunk biztonsági rendszerébe se juthassanak be illetéktelen személyek.
Rendszerben gondolkodva
Otthonunk védelme mellett még számos területen segítségünkre lehetnek a LifeSmart biztonságtechnológiai eszközei. A mindent mindennel összekötő központi egységnek köszönhetően egyetlen okoskilincses ajtónyitással „események” sorozatát indíthatjuk el: lámpák felkapcsolása, zene elindítása stb. A különböző érzékelők által az időjáráshoz is ütemezhetjük árnyékolóink vagy ablakaink működtetését, hogy még viharok esetén is védve legyen otthonunk. Mindez csupán pár eszköz segítségével megteremthető – az általuk végzett „munka” pedig felbecsülhetetlen.