Bizony, már a régi mondás is ezt hirdette: az egészség a legnagyobb kincs. Érdemes vigyáznunk rá, és ennek egyik legfontosabb lépése, hogy odafigyelünk a megfelelő táplálkozásra. Mit is jelent ez? Kicsit mi is utánajártunk, de cikkünkből az is kiderül, hogy az egészséges táplálkozás hogyan egyben bolygóbarát is.
Az egészség megőrzésének egyik kulcsa, hogy egészségesen táplálkozunk, odafigyelünk étkezéseinkre. Ehhez viszont tudnunk kell, mire van szüksége szervezetünknek, és azt milyen mennyiségben kell biztosítanunk önmagunk számára. Mindezek minket is gondolkodóba ejtettek, s utánajártunk, milyen apró lépéseket tehetünk egy egészségesebb élet felé.
Minőségi változatosság
Ha beütjük egy keresőoldalon az „egészséges táplálkozás” kifejezést, biztos, hogy száz meg száz (akár ezer) találat érkezik majd rá. Ugyanakkor nem valószínű, hogy sok olyan írást találnánk, ahol ne említenének meg egy fontos dolgot: ez a változatos étkezés. Nyomelemek és vitaminok széles tárháza szükséges ahhoz, hogy szervezetünk megfelelő módon működhessen. Ennek bevitelét akár étkezésünkkel is biztosíthatjuk – a megfelelő odafigyeléssel.
A változatos étrend alatt nem csupán az alapanyagok (gabonafélék, zöldségek, gyümölcsök, fehérjeforrások) változatosságát értjük. Ide tartozik az is, hogy ételeinket különböző elkészítési módokkal állítsuk elő. Érdemes kipróbálnunk olyan korszerű, kímélő ételkészítési módokat is, amit eddig nem használtunk. Kísérletezzünk a grillezéssel, vagy akár a gőzben cserépedényben vagy speciális párolóedényben való főzéssel. Lényeg, hogy élvezzük az ételek és ízek tarka világát! Ha pedig mindezt minőségi, megbízható (akár bio-) forrásból származó alapanyagokból tesszük, a siker garantált.
Barátkozás a periódusos rendszerrel
Nem kell megijedni, ez nem azt jelenti, hogy komoly kémiai tanulmányokba kell fognunk. Az egészség megőrzésének egyik kulcsa, hogy a szervezetünk számára szükséges „elemeket” megfelelő mennyiségben biztosítsuk az étkezés során. Hogy mire kell itt gondolni? Például a csontok egészségének fenntartásához, a megfelelő izomműködés biztosításához és számos szervünk számára elengedhetetlen az elegendő napi kalciumbevitel. Ezt megtehetjük savanyított tejtermékek fogyasztásával, de például mandula, tofu, szója tej vagy aszalt füge segítségével is. Az alacsony kalciumbevitel fokozhatja a csonttörés és akár egyes érrendszeri betegségek előfordulásának kockázatát is.
De nem csak a kalciumbevitelre kell odafigyelnünk. Könnyen alakulhat ki vérszegénység a vas és a cink alacsony bevitele mellett, de ezt meg is előzhetjük. Főzeléknövényeink kiváló vasforrások lehetnek: ilyen a spenót, sóska, zöldbab, zöldborsó, csicseriborsó, lencse – és még sorolhatnánk. Szervezetünkben a vasfelvételt fokozhatjuk, ha magas C-vitamin tartalmú élelmiszereket is fogyasztunk, de a kávé, egyes italok és bizonyos fűszerek (kurkuma, koriander, chili) gátolhatják is a vas beépülését. Természetesen még számos vitamin és nyomelem része az egészséges táplálkozásnak, itt most csak pár példát emeltünk ki, hogy hangsúlyozzuk: oda kell figyelnünk!
Bolygóbarát egészség
Az egészség megőrzése nem kell, hogy bolygónk terhelését is jelentse. Étkezéseink megtervezése során ne csak magunkra, a Földre is gondoljunk! Bevásárlás előtt írjunk listát, hogy elkerüljük a felesleges, pazarló vásárlást. Vigyük magunkkal saját szatyrunkat, bevásárló táskánkat, a zöldségek, gyümölcsök, pékáruk vásárlásánál pedig használjunk erre kialakított, többször használható kis zsákocskákat. Ha pedig még egy fokozatot lépnénk a bolygóbarát életmód felé, nézzünk körül, van-e a környékünkön csomagolásmentes bolt! Az ilyen üzleteket, mint például az Életerő Központot is, nem csupán csomagolásmentes tulajdonságuk miatt érdemes felkeresnünk. Termékeik megbízható, sokszor biogazdálkodásokból származnak, és akár olyan különleges alapanyagokat is megtalálhatunk náluk, mint az amarántliszt vagy a sütőtökös-sárgarépás durumtészta.