A hollandiai Amszterdamban található EDGE-épület a világ legkörnyezetbarátabb épülete. Mindmáig ez a legmagasabb, 98,4 %-os pontszámmal rendelkező épület a világon. No, de honnan jött az „EDGE” elnevezés és mit tud ez az irodaház, amit más környezetbarát épületek nem? Cikkünkben egyebek mellett fény derül erre is!
Mi az az EDGE?
Az EDGE egy zöld épület tanúsítási rendszer, amely lehetővé teszi a tervezőcsapatok és a projektgazdák számára, hogy felmérjék a legköltséghatékonyabb módszereket az energia- és víztakarékossági lehetőségek beépítésére az otthonokba, szállodákba, kórházakba, irodákba és kereskedelmi üzletekbe. Nem meglepő módon az EDGE-épülete rengeteg okos funkcióval rendelkezik. Ha esetleg vagy olyan mázlista, hogy ebben az irodaházban dolgozhatsz egykor, akkor készülj fel!
Az amszterdami Edge-ben eltöltött munkanap mindig egy okostelefonos alkalmazás megnyitásával kezdődik, amelyet az épület fő bérlője, a Deloitte tanácsadó cég fejlesztett ki. Az épület tudja a pontos címed, azt, hogy milyen fajtájú és színű a kocsid és éppen hol áll a parkolóban. Sőt akár még parkolóhelyet is keres Neked. Betéve tudja a napirendedet, hogy kivel és mikor találkozol. A legutóbbi frissítés óta pedig még azt is számon tartja, hogy hány kanál cukrot teszel a reggeli kávédba. Ha pedig magad is befolyásolni akarod az IoT-technológiákat, elég csak előkapnod az okostelefonodat és megnyitni az épületirányítást vezérlő applikációt.
Hatékony energia-menedzsment
A hagyományos értelemben vett erőforrás-hatékonyság nemcsak a napelemek működését érinti – amelyek egyébként több áramot termelnek, mint amennyit az épület felhasznál -, de igyekszik kihozni az emberekből a legjobb oldalukat a munka terén is. Ennek megfelelően a munkaterületek mindig az adott nap ütemtervére épülnek fel. Vannak ugyan íróasztalok – szám szerint 1000 darab a kb. 2500 fő alkalmazottra – de emellett találunk itt még álló asztalokat, különböző méretű tárgyalótermeket, nyugágyakkal és lámpákkal felszerelt munkafülkéket, erkélyt, de még „felkészülési és rekreációs helyiségeket” is, mint a játék- és a kávégépek. Majdnem minden sarkon található egy-egy hatalmas laposképernyős tévé, ezekre bármelyik dolgozó gond nélkül felcsatlakozhat. A különböző fényviszonyokat és a benti hőmérsékleteket pedig a napszak alapján az épület határozza meg.
Az átrium és annak különös ferde tetője a napelemes rendszer „szívét” képezik. A hálós panelek az egyes emeletek között pedig lehetővé teszik, hogy az irodai levegő a nyílt térbe kerüljön. Itt felemelkedik és a tetőn keresztül távozik, ami természetes szellőzést hoz létre. Az átrium a munkaterületeket napfénnyel árasztja el, és természetes hangszigetelést biztosít, ezzel kizárva az épülettel szomszédos vasútvonal zavaró hangjait. Minden munkaterület az ablaktól minimum hét méterre lett kialakítva.
Szuperhatékony LED-panelek
A másik nagyon menő dolog a Philips által kifejezetten erre az épületre létesített szuperhatékony LED-panelek működtetése. Ezek a LED-panelek azért érdekesek, mivel annyira alacsony mennyiségű villamos energiát igényelnek (ún. csepegtető áramot), hogy akár az internet eléréshez szükséges nagyságú kábelekkel is működőképesek. A panelekben mintegy 28.000 darab szenzor is működik, amely nemcsak a hőmérsékletet és a fényviszonyokat méri fel, de az épületben uralkodó páratartalmat is figyelemmel követi.
További spéci funkció, hogy az épület nemcsak az energiafelhasználást követi nyomon. Ha a dolgozók nagyobb része éppen szabadságra megy, akár egy egész szakaszt le tud állítani, amivel ismét csökkentheti a fűtés, a hűtés, a világítás, valamint a takarítás költségeit.