Alapigazság, hogy (majdnem) mindenki szeret enni – főzni azonban már kevesebben. Ebben nagy szerepe lehet annak, hogy sokaknak bosszúságot okoz a nem megfelelő méretű vagy helykihasználtsággal rendelkező konyha. Sokszor egyetlen lépés választ el minket álmaink konyhájától: a megfelelő konyhatervezés.
De mit is jelent a megfelelő konyhatervezés? Először is a rendelkezésre álló helyiség minden paraméterének ismeretetét – de ez még édes kevés. Életvitelünk, főzési és étkezési szokásaink vagy akár személyes stílusunk is meghatározza álmaink konyhájának felépítését. Hoztunk is pár tippet, mit gondolj végig a számodra ideális konyha megtalálásához.
A méret a lényeg?
A konyhának szánt helyiség a legtöbb esetben adott, azon ritkán lehet változtatni. Tehát, konyhanyelven szólva, abból kell főznünk, amink van. Ehhez még hozzátársul, hogy életvitelünk, főzési és étkezési szokásaink is nagyban meghatározzák a számunkra megfelelő konyhatípust. Ha nagy családdal rendelkezel és a konyha a mindennapi élet szerves része, érdemes étkezővel vagy akár nappalival együtt kialakítanod. Ha konyhafőnököket megszégyenítő ügyeséggel sütsz-főzöl otthonodban, egy tágas, az ételkészítés minden fázisát “támogató” konyha az ideális neked. De ahogy már említettük: a méret sem mindegy. Kicsi helyen is kialakíthatunk praktikusan berendezett, átlátható konyhát, tágas tér esetén viszont pl. egy konyhasziget tervezése sem árt. Azoknak sem kell lemondani a tágas, esztétikus konyháról, akiktől távolabb esik a főzés világa. A már említett konyhaszigettel dekoratív, akár reprezentációs célokat szolgáló helyiségeket alakíthatunk ki otthonunkban. És a végén talán mégis elcsábulunk egy kis főzőcskére…
Kis helyen is sikeresen
Sok konyhatündér nagy bánata, hogy képességeit egy kicsiny helyiségben kénytelen kamatoztatni. Pedig a kis helyiségeket is fantasztikusan praktikus és élhető helyszínné varázsolhatjuk a megfelelő konyhatervezés által! Egyes terekben csak sarokkonyhát lehet kialakítani, de egy hosszúkásabb és keskenyebb helyiségben szerencsésebb inkább az egysoros konyhaelrendezést választani. Ügyelj rá, hogy a bútor legyen letisztultabb, a világítás praktikus, a helykihasználás pedig maximális. Ne zsúfold tele a konyhapultot különböző készülékekkel, a polcokat pedig ne használd bögre-dicsőségfalnak, mert az rendezetlen hatást kelt. Amit tudsz és meg is oldható, azt rejtsd a konyhaszekrénybe (pl. kávéfőző, mikró, turmixgép). Ha kevesen éltek egy háztartásban, az egysoros elrendezés mellett érdemes egy fali pult és pár bárszék mellett döntened. Amennyiben tágas tér áll rendelkezésedre, akkor némileg könnyebb dolgod van. De itt is át kell gondolni az egyes munkafolyamatokhoz tartozó zónák kialakítását! A bútorok pedig ne különüljenek el egymástól, mert a furcsa hatás mellett ez megnehezíti a főzési folyamatokat a folyamatos “rohangálással”.
LAPOZZ TOVÁBB, A CIKK FOLYTATÓDIK!