Oldaltörés-panel[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
5. Mindent a maga helyére!
Legalábbis, ami a konyhai hulladékokat illeti. Sajnos vannak olyan termékek, amelyeket akárhogyan is nézzük, csak csomagoltan kapunk meg. Ezek az áruk általában műanyag fóliával vagy műanyag dobozkákban találhatók. Szóval, amit tudunk, gyűjtsünk külön. Itt ne csak a szokásos műanyag-papír-üveg kombóra gondoljunk, hanem gyűjtsük külön az elemeket, a használt sütőolajat és a gyógyszerhulladékot is. Az elemeket tegyük gyűjtőbe, a gyógyszerhulladékokat pedig a patikák visszaveszik. Ami pedig másképp is felhasználható, azt ne restelljük újrahasznosítani.
6. Komposztálással a talajminőség javításáért!
A szerves anyagok komposztálásával nemcsak a hulladék mennyiségét csökkenthetjük, de a talaj tápanyagértékét is felturbózhatjuk. A konyhai hulladék egyharmada szerves anyag, így ezeket nyugodtan felhasználhatjuk kertünk tápanyag-feljavítására. Ha nincs kertünk, akkor is érdemes egy mini-fűszerkertet telepíteni a konyhaablakba. A legalapvetőbb fűszerek, mint például a petrezselyem, a bazsalikom, a majoranna és az oregánó talajminőségének javítására bátran felhasználható például a kávézacc. Ma már a tömbházak lakói is összefoghatnak egy közös komposztáló érdekében, de ha akarsz, akár az erkélyen, vagy a konyhában is megoldhatod a komposztálást.
7. Takaríts okosan!
Hidd el, a konyhai mosogató, a mikrohullámú sütő, a tűzhely és az egyéb felületek tisztításához nem kell tizenötféle tisztítószer! Próbálj ki egyszerű, vegyszertől, valamint szintetikus illat- és színezőanyagtól mentes szappanokat és mosogatószereket. A szódabikarbóna, a citromsav vagy az ecet triója egyszerű, de nagyszerű megoldásnak számítanak nemcsak a konyhában, hanem az egész háztartásban.
8. Egyéb környezetvédő konyhai praktikák
A szörpből, borból és a sörből válasszuk a betétdíjas termékeket. Ezekkel elkerülhetjük az aludobozokat, a Tetra Pak és PET palackokat, de az üveg csak akkor számít környezetbarát csomagolásnak, ha minél többször újra töltik. A befőttes üvegek is gyakran végzik a kukákban, pedig egy kis kézügyességgel vagy kreativitással rengeteg dologra használhatjuk őket. A befőttön kívül tarthatunk benne lisztet, cukrot, babot, sót és lencsét, felhasználhatjuk dekorációként vagy akár gyertyatartót, mécsest is készíthetünk belőle. Őrizzük meg üvegeinket, ne terheljük környezetünket további hulladék felhalmozással.