Tények és tévhitek, avagy érdemes-e napelemeket telepíteni a házunk tetejére?
A válasz: határozottan IGEN.
Magyarországon a napfény átlagos éves energiatermelő képessége négyzetméterenként eléri az 1200-1400 kWh-át. A legtöbb besugárzás a Dél-Tiszántúlt, a legkevesebb az Északi-középhegységet éri. Ez az energiamennyiség elegendő ahhoz, hogy a napelemek és napkollektorok működtetése által jelentős mennyiségű hő és áram termelődjön meg ezen regeneratív erőforrások által.
Ezzel a módszerrel nemcsak Magyarország energiaimporttól való függetlenedését érhetjük el, hanem csökkenthetjük a károsanyag-kibocsátással járó áramtermelést és az atomenergia felhasználását is. Ha országunk területének legalább 3 százalékán napelemparkokat létesítenénk, azzal fedezhető lenne hazánk villamos energia szükséglete. Sajnos, a valóság ezzel szemben az, hogy az eddig telepített napelem-rendszerek által termelt napenergia aránya — az összes energiaforráshoz viszonyítva — még az 1 százalékot sem teszi ki, szóval van hová fejlődnünk ezen a téren.
Gyakran hangoztatott kulcsfogalmak a napelem rendszer telepítése érdekében: klímavédelem, rezsicsökkentés, környezettudatosság, illetve a szén-dioxid kibocsátás csökkentése. így nemcsak magánszemélyeknek, de kisebb-nagyobb vállalkozások számára is megéri napelem-rendszerek telepítésébe invesztálni, illetve minél több regeneratív erőforrást felhasználni működtetésük során.
LAPOZZ TOVÁBB, A CIKK FOLYTATÓDIK!