Egy jól megválasztott kerítés nemcsak a privát szférád nyugalmát biztosítja, de a kerted dísze is lehet. Éppen ezért összegyűjtöttük egy listát, hogy megkönnyítsük számodra a megfelelő kerítés kiválasztását. Hiszen megannyi szempontot kell figyelembe venned, ahhoz, hogy hosszú távon is égedett lehess a végeredménnyel.
1. Nyitott vagy zárt kerítés?
A legelső dolog, amit leendő kerítéseddel kapcsolatban el kell döntened, az, hogy nyitott vagy pedig zárt kerítést szeretnél-e. A nyitott, például kovácsoltvasból készült kerítés némileg impozánsabb látványt nyújt, mint a tömör változat. A nyitott kerítés lehetővé teszi, hogy az utcán közlekedő járókelők megcsodálhassák házadat és szépen kialakított/gondozott kertedet. Ha azonban zárkózottabb típus vagy és jobban szeretnéd óvni a magánéletedet a szomszédok kíváncsi tekintete elől, akkor inkább a zárt kerítést részesítsd előnyben.
2. Fából vaskarika?
A kerítés kiválasztásakor sokan elsiklanak az anyagválasztás fontossága mellett. Pedig az ördög a részletekben rejlik. Fontos, hogy előre mérlegeld azokat az anyagokat, amikből a kerítésedet kívánod építeni. A faanyagok szinte örök divatot képviselnek, és nagyon tetszetősek is, ugyanakkor arra is gondolnod kell, hogy a nem megfelelő módon kiszárított faanyag szétrepedhet és megvetemedhet. Előre tervezned kell faanyag esetén az ápolás költségével is. A tűzhorganyzott, duplex védelemmel ellátott fémkerítés jobban ellenáll az időjárás viszontagságainak és nem kell minden évben foglalkozni vele. Arról nem is beszélve, hogy rengeteg formában és színben elérhető.
3. Fókuszban a „kapunyitási” pánik
A kapu nagysága főként a rendelkezésre álló hely méretétől függ. A szárnyas kaput inkább a szűkebb, a kerítés és a ház közötti szakaszokon szokás elhelyezni, ott, ahol nem kivitelezhető az oldalirányú mozgatás. A szárnyak nyílhatnak be- vagy kifelé is, de ne feledkezzünk meg a megfelelő méretű oszlop és erősebb zsanérok beszerzéséről sem. Az úszó és a guruló kapu hasonló működési elvet követ annyi különbséggel, hogy a kerítés mellé eltolva nyitható. A guruló kapu csapágyazott görgőkön „közlekedik”, amelyeket egy fém sínre rögzítenek. Ennek a megoldásnak hátránya, hogy a sín pár évnyi használat múltán vetemedni kezd, és ha röpködnek a mínuszok, a hó vagy a jég könnyen ráfagyhat a sínekre. Ezzel szemben az úszókapu legnagyobb erénye, hogy nem kell a görgetéséhez sín sem. Az úszókapu nevéhez méltón valóban a föld felett „úszik” néhány centivel. Készítésénél először egy, a kapu méreteinek megfelelő méretű beton alapot hoznak létre. Itt rögzítik a görgőket és ez képezi a kapu ellensúlyát is. Ugyanakkor fontos tudnod, hogy körülbelül másfélszer nagyobb az úszókapus megoldás helyigénye, mint a többi változaté.
LAPOZZ TOVÁBB, A CIKK FOLYTATÓDIK!