Sokunkban felmerülhet a kérdés: hogyan lesz környezetbarát konyha egy konyha? Első pillantásra úgy tűnhet, drasztikus lépésekkel tudjuk csak ezt megteremteni, pedig nincs így. Elhoztunk pár kisebb lépést, amit betartva konyhánkat bolygóbaráttá, fenntarthatóvá varázsolhatjuk.
A környezetbarát konyha gondolata sokak számára szimpatikus lehet, de könnyen elbizonytalanodnak, merre is kéne elindulni ehhez. Pár apró lépéssel mi is bolygóbaráttá varázsolhatjuk a „családi tűzhelyt”, miközben pénztárcánkat is óvjuk a felesleges pazarlástól. Cikkünkből az is kiderül, milyen lehetőségek közül választhatunk, ha még csak tervezgetjük leendő konyhánkat.
Csak takarékosan
A környezetbarát életmód egyik fő elve a takarékosság, ami a konyhára kiemelten igaz. Mivel is kéne leginkább takarékoskodnunk? Természetesen vízzel és energiával! Azt talán említeni sem érdemes, hogy mindig zárjuk el a csapot. De azt se feledjük el, hogy egy csöpögő csap mekkora vízpazarlást jelenthet, amit a pénztárcánk is megsirat majd. Szerencsére napjainkban már számos víztakarékos csaptelepet találhatunk az üzletek polcain, ami segíthet nekünk a tudatos vízhasználatban.
Konyhai eszközeink használata során rengeteg energiát fogyasztunk el, de egy kis odafigyeléssel ezen is segíthetünk. Hűtőnket szeretjük telezsúfolni, hogy érezzük: mindenünk megvan. Egyrészt az így tárolt élelmiszerek egy jelentős része nagy eséllyel landol végül a szemetesben, ami önmagában is pazarlás. Arról nem is beszélve, hogy a telezsúfolással jelentősen megnöveljük hűtőnk fogyasztását. Tartsunk mértéket ebben is!
Felejtsük el a műanyagot!
Napjainkban talán már mindenkinek ott cseng a fülében: vigyél magaddal szatyrot a bevásárláskor! De ne csak a zacskók terén csökkentsük műanyag-felhasználásunkat. Elképesztő mennyiségű műanyag csomagolóanyagot viszünk haza az élelmiszerek vásárlásával, ezt viszont könnyen csökkenthetjük. Termelői piacokon, csomagolásmentes boltokban már saját tartóinkba, edényeinkbe kérhetjük a termékeket. Ha arra is figyelünk, hogy ezeket helyi vagy környékbeli termelőktől szerezzük be, a szállítás okozta környezetterhelést is csökkenthetjük.
LAPOZZ TOVÁBB, A CIKK FOLYTATÓDIK!