Vajon mi a különbség a kukorica- és a napsárga között? Első látásra – és hallásra – talán nem sok, de egy festékgyártó vagy egy grafikus számára nagyon is lényeges a kettő megkülönböztetése. Mi lehet a megoldás? A válasz egyszerű: egy egységes, mindenki számára ugyanazt jelentő kódrendszer, a RAL színskála.
Lassan száz éve is már, hogy létrejött a RAL színskála Németországban. Azóta Európa szerte alkalmazzák már pl. a festékgyártás vagy épp az építészet terén. Hogyan jött létre és mit tartalmaz napjainkban a RAL? Cikkünkből ez is kiderül!
Nárciszsárga, eperpiros, rezedazöld
Otthonunk tervezése, felújítása során szinte nincs olyan lépés, ahol a színek problémája ne merülne fel. Legyen szó akár festésről, akár padló- vagy falburkolatokról, de még a bútorok esetében is alapos megfontolást igényel a színek megválasztása. A modern kor beköszöntével egyre több lehetőség adódott a festékgyártók számára, így a fal-, bútor- vagy épp textilfestékek árnyalatai rohamosan bővülni kezdtek. Napjainkban akár több ezer szín közül is választhatunk, ami egyben megkönnyíti, de meg is nehezíti ezt a feladatot. Nem csupán nekünk, de a gyártóknak is fejtörést okozhat egy-egy szín beazonosítása pusztán az árnyalat fantázianeve – pl. nárciszsárga, eperpiros, rezedazöld – hallatán. Ennek megoldására született meg egy egységes, mindenki számára ugyanazt jelentő színrendszer: a RAL.
Egységes kódrendszer
A RAL színskála egy Európában egységes kódrendszer, amely főként festékek, egyéb bevonószerek és műanyagok gyártása során használnak. A színrendszert majd 100 évvel ezelőtt, 1927-ben a német Szállítási és Minőségbiztosítási Bizottság hozta létre a festékek azonosítására. Ekkor még csak 40 árnyalatot tartalmazott a kódrendszer, az évek során viszont egyre bővült az azonosítóval ellátott színek tárháza. Korábban a gyártóknak mindig színmintára volt szükségük egy-egy rendelés során, ezeket egymás közt cserélték az egységesség érdekében. A kódrendszer bevezetése jelentősen egyszerűsítette ezt a folyamatot, biztosítva ezzel a színek sikeres beazonosíthatóságát, akár országhatárokat átívelve is.
A RAL színskála napjainkban már több kategóriára vonatkozik. A „Classic” kategóriában az elsődleges, legfontosabb területeken – pl. közlekedési táblákon – használt színek szerepelnek. RAL F9 a katonaság számára készült el, míg a RAL Effect a vízbázisú festékek színeit tartalmazza. 1993-ban megalkották a „RAL Design” elnevezésű kollekciót 1625(!) színnel, kifejezetten az építészek, designerek és reklámszakemberek számára. Munkájuk megkönnyítésé érdekében még egy szoftvert is létrehoztak RAL Digital néven a színek közti eligazodás érdekében.
Színpompás otthonok
Te is imádod a színeket? Mi nagy hódolói vagyunk a színpompás otthonoknak, legyen szó akár a falakról, burkolatokról vagy bútorokról. A különleges színek kedvelőinek nagy kedvencévé válhatnak a Ciao Berto színes konyhái, bútorai, hisz akár nárciszsárgától a rezedazöldig szinte bármely színben elérhetők. Dobd fel otthonodat a RAL színskála árnyalatainak segítségével, és élvezd a színekből áradó nyugalmat vagy épp pezsgést. Ha bizonytalan lennél, fordulj bátran a Designer Otthon munkatársaihoz, akik segítenek megtalálni a hozzád és otthonodhoz leginkább illő árnyalatokat.