Napjainkban szinte közmondásos a panelkonyha kifejezés, mintegy utalásként a kis terekre. A múlt század 50-es, 60-as éveitől épült panellakások közös jellemzője a zsebkendőnyi méretű, hosszúkás alakú konyha. Sokak szerint a szűk térben kényelmetlen a sütés-főzés. Pedig, ha ügyesen használod ki a rendelkezésre álló teret, nagyon egyedi és kreatív megoldások jöhetnek létre. Lehet klasszikus vagy modern, színes vagy letisztult, a lényeg, hogy a kis tér minden négyzetcentiméterét praktikusan tudd kihasználni.
Egy vérbeli panelkonyha szűk, kicsi és sok fejtörést okozhat tulajdonosának. De ne problémaként, inkább kihívásként vágjunk bele egy ilyen helyiség megtervezésébe! Számos lehetőségünk van akár a térkihasználás, akár az optikai tértágítás terén, amivel kísérletezhetünk panelkonyhánk berendezése során. Íme pár ötlet, amit érdemes megfontolni!
Nem a méret a lényeg!
A kisebb terek kreatív megoldásokra sarkallnak minket. Habár a panelek főzőfülkéiben gyakori az egysoros elrendezés, ma már lehetőségünk van akár L-alakú konyhát is gyártatni a szakemberekkel. Sőt, még U-alakú konyhát is kialakíthatsz úgy, hogy a szabad falra is munkapultot teszel. E mögé akár bárszékeket is beszerezhetsz, amelyeket használat után egyszerűen csak visszatolhatsz a pult alá. A konyhasziget értelemszerűen nem opció, és a térelválasztó pulttal sem érdemes kísérletezni. Ellenben a panelkonyhákban érdemes fényes, tükröződő és üvegfelületeket alkalmazni, mivel ezek optikailag légiessé, tágassá teszik a teret. Ha hidegburkolat mellett döntesz, válassz ugyanolyan fajta járólapot, mint amilyen az előszobában és a vizes helyiségekben is van. Ez tovább tágítja optikailag otthonodat.
Milyen bútorokat szerezzünk be minikonyhánkba?
A panellakásokban a kertes házakhoz képest viszonylag nagyobb a belmagasság, így a konyha kialakításakor ezt is érdemes számba venni. Alsó szekrényekből elég a mosogatószekrény, egy edénytároló rész és egy „kamraszekrény”, míg a felső szekrénysorba kerülhetnek a ritkábban használt étkészletek, a fűszerek és a többi, főzéshez használatos eszköz és alapanyag. A polcok is – akár zártak, akár nyitottak – jó szolgálatot tesznek a tároláshoz. A bútorok sarkát érdemes lekerekíttetni a biztonságos közlekedés érdekében. Ha van még elég hely konyhádban, a mosógépet vagy a mosogatógépet is felállíthatod itt.
Rend és letisztultság
A melegebb színek (piros, narancs, barna) közelítenek, a hűvösebb színek távolítanak (kék, fehér, zöld). Épp ezért egy panelkonyha színeihez érdemes inkább az utóbbi színárnyalatokból válogatni. Az sem baj, ha a konyhát viszonylag kevés, így például maximum 3 szín uralja. Minél egységesebb a konyhabútor stílusa és színe, annál tágasabb érzetet kelt a helyiség. Egy jól megválasztott tapéta feldobhatja az összhatást. A munkapultot és úgy általában véve a konyhát ne zsúfold tele mindenféle szem előtt lévő konyhai eszközzel és egyéb csecsebecsével, mert ezek szűkebb térérzetet okoznak.
Klasszikus vagy modern?
A klasszikusan rusztikus konyhabútor szinte minden konyhához remekül passzol. Az alsó és felső szekrénysor között érdemes több sornyi polcrendszert kialakítani. Napjainkban azonban már egyre kedveltebbek a minimál stílus megoldásai, amelyek gyakran operálnak fehér és bézs árnyalatokkal. Sok eszközt el lehet rejteni a széles konyhabútorok mögé, így az egész tér nemcsak nagyobbá, de rendszerezettebbé válik. Ezekhez remekül illenek a szintén távolság hatását keltő fehér és fémes felületű tárgyak és konyhai eszközök.
Fókuszban a világítás!
A világítással is trükközhetsz: választhatsz spotlámpákat, megvilágíthatod csupán a konyhapultot, de dönthetsz a szokatlan formájú világítótestek felszerelése mellett is. A spotlámpákból választhatsz hosszú élettartamú LED-es verziót, de akár még színes változatot is! Ha van ablak, és nem rossz a kilátás sem, akár ide is elhelyezheted a mosogatóblokkot. Az ablakra mindenképp tegyél függönyt, de még jobb egy roló, legyen az akár hagyományos vagy római roló. Így megóvhatod magánéletedet a szemközti panelben lakó unatkozó szomszédok kíváncsi tekintetétől is.
Furcsa méretek uralják konyhádat? Egyet se félj, mindenre van megoldás! A Designer Otthon csapata egyedi méretezéssel és kivitelezéssel készíti el konyhabútorod, hogy az tökéletes része legyen álomotthonodnak.