Szemtelenül fiatalon lett milliárdos korszakalkotó ötletével Mark Zuckerberg. A leghíresebb közösségi oldal, a Facebook megalkotójának San Francisco-i otthonát is a technika és az okos megoldások uralják. A számtech-guru 2016-ban alkotta meg a mesterséges intelligenciával rendelkező, hangvezérelt virtuális asszisztensét otthona számára. Ezt a rendszert aztán igen találóan a „Vasember” című film virtuális inasa, Jarvis után nevezte el.
Mark Zuckerberg nem siette el a munkát: össze-vissza 100 órát töltött el a virtuális asszisztens megépítésével. A rendszer nemcsak a házban található lámpákat és fényeket, illetve az éppen lejátszott zenét képes kezelni. A „dolgok internete” révén még az ötvenes évekbeli kenyérpirítóval a reggeli amerikai palacsinta vagy a melegszendvics elkészítése is álomkönnyű feladat. A IoT-technológiáknak köszönhetően a háztartásban található különböző eszközök könnyedén kapcsolatba léphetnek, sőt, akár kommunikálhatnak egymással.
A dolgok internete
A Jarvis rendszer széleskörű szolgáltatási funkciókkal rendelkezik. Segítségével nemcsak a hő- és fényszabályozás gondja oldható meg egyszerre, hanem pl. az ajtók és egyéb nyílászárók vagy a hangfalak irányítása is. Emellett még a Spotify zenelejátszó alkalmazásra történő csatlakozás és a térfigyelő kamerák kezelése is jelentősen leegyszerűsödött. A virtuális asszisztens ugyanakkor rendelkezik még arc- és hangfelismerő funkcióval, különböző nyelvek felismerésének lehetőségével és az applikációk alkalmazása is gyerekjáték általa. A rendszer közvetítésével a házban található kamerák és egyéb okoseszközök képesek csatlakozni az internethez és kommunikálni egymással. Zuckerberg az arcfelismerő alkalmazással bármikor lecsekkolhatja, hogy ki áll a bejárati ajtaja előtt. A rendszer azt is képes eldönteni, hogy várt vagy pedig hívatlan vendégről van-e szó. Ennek megfelelően beengedi a látogatót vagy pedig riadóztatja a háziakat.
Kényelem mindenek felett
Ha a ház urai huzamosabb ideig vannak távol az otthonuktól, akkor sem kell aggódniuk a sütő vagy a mosógép miatt. Az áramellátás ugyanis akár távolról is szabályozható, sőt, akár teljesen ki- vagy pedig bekapcsolható. További különlegesség, hogy a Mark Zuckerberg által beprogramozott rendszer képes az ő és a felesége hangját megkülönböztetni egymástól. Így aztán egyetlen kérésre ennek megfelelően a ház urának vagy úrnőjének kedvenc dalait játssza le. A rendszer arra is képes, hogy szórakoztassa a Zuckerberg házaspár kislányait, Maximát és Augustát, illetve imádnivaló pulijukat, Beast-et.
Esni fog ma?
Az is egy igen ígéretes lehetőség, hogy a rendszerrel – ugyan még minimális szinten – de lehetséges a nyílt kommunikáció is. A Zuckerberg házaspár feltesz egy szimpla kérdést – „Esni fog ma?” -, és a rendszer a saját következtetései, illetve valószínűségszámításai szerint megválaszolja ezt. Akárcsak a Vasember című filmben, úgy ez a Jarvis, azaz a virtuális rendszer sem veti meg a humoros megjegyzéseket. A rendszerrel akár írásban, chatboton keresztül is lehetséges a kapcsolat. Elég neki egy rövid parancsot írni, pl. hogy kapcsolja le a fényeket, és Jarvis így is tesz. Zuckerberg állítása szerint leginkább írásban szeret Jarvisszel „csevegni”. Mivel a kereskedelmi forgalomban az ilyen típusú rendszerek száma (egyelőre) igencsak korlátozott, a Facebook-vezér hatalmas lehetőséget lát „Jarvis” fejlesztésében.
Bár a virtuális asszisztens jelenleg ezer szálon kötődik az otthonához, a tervek szerint Mark Zuckerberg még több smart home-vonással gazdagítja majd Jarvis portfólióját. Ezáltal könnyen lehet, hogy Jarvis – a Facebookhoz hasonló módon – hamarosan szintén meghódítja az egész világot.