Hihetetlen, de egy átlagos ember napi vízfogyasztásának mindössze 3%-a megy el étkezési és folyadékfogyasztási célokra. Döbbenetesen kicsi számnak tűnik, mert első hallásra elképzelésünk sincs, vajon mi történhet a maradék 97%-kal. Az hagyján, de ennek nagy részét akár tisztítás nélkül is újra felhasználhatnánk. S hogy miért is olyan fontos ez? Cikkünkből kiderül!
Sokak számára még ismeretlen a szürkevíz fogalma, holott nincs olyan nap, hogy ne találkoznánk vele. Hisz éppen mi gyártjuk. A mosásból, fürdésből, kéz- vagy fogmosásból származó vizet nevezzük így, amit akár komolyabb tisztítás nélkül is újra felhasználhatunk locsolásra, kocsimosásra vagy épp vécéöblítésre. Ha mindezt meg is tennénk, jelentősen csökkenthetnénk napi vízfogyasztásunkat – amiért bolygónk és pénztárcánk is hálás lenne.
Kifolyik a kezünk közül…
Közeledik a nyár, egyre többször érezzük szükségét annak, hogy „komfortmosakodást” végezzünk. Vagy épp kedvenc virágainkat, féltő gondoskodással nevelt palántáinkat szeretnénk megóvni a kánikula idején. Sajnos legtöbbször mindezt értékes, tiszta ivóvízzel tesszük, ami jól végiggondolva mérhetetlen pazarlásnak tűnik – holott erre nem lenne szükség. Számos mindennapi háztartási tevékenységhez tökéletesen megfelelő az ún. szürkevíz, amivel jelentősen lecsökkenthetnénk vízhasználatunkat, egyben pénzt és energiát is spórolnánk.
Tényleg szürke?
Tulajdonképpen igen! A nem fekáliával vagy kórokozókkal, erős kemikáliákkal szennyezett, egyszer már felhasznált víznek nem véletlen az elnevezése. Míg az előbbit találóan feketevíznek hívjuk, a legtöbbször pl. szappannal és kevés szennyeződéssel „színezett” víz valóban szürkének tűnhet. De ebbe a kategóriába soroljuk az esővizet is, aminek praktikus összegyűjtéséről már korábban írtunk. Használata nem csupán a víz-, energia- és pénzspórolás szempontjából lehet előnyös. A benne található szennyeződések a növények számára akár értékes tápanyagokat is jelenthetnek – így valóban jobb megoldás az ivóvíznél.
Gyűjt, tisztít, felhasznál
A szürkevíz felhasználásának egyik legfontosabb feltétele, hogy biológiailag lebomló tisztítószereket használjunk otthonukban (akár mosakodáshoz, akár mosáshoz, takarításhoz). Ebben az esetben öntözésre is bátra használhatjuk. Napjaikban már elérhetők olyan vízgyűjtő rendszerek, amiknek kiépítésével jelentős mennyiségben összegyűjthetjük, tárolhatjuk és felhasználhatjuk a szürkevizet. Ha épp építkezés előtt állunk, érdemes már most egy ilyen rendszer kialakíttatásában gondolkodnunk, de meglévő otthonunkban is megvalósíthatjuk. Egy ilyen beruházás elsőre talán költségesnek tűnhet, de a megspórolt vízszámlának köszönhetően akár 10 év alatt is behozhatja az árát. A tartály(ok)ban összegyűjtött vizet a rendszer szűri, tisztítja, csírátlanítja, majd visszavezeti otthonunkba – így használhatjuk vécéöblítésre és mosásra. Fontos, hogy körültekintően járjunk el a felhasználás során! Nem megfelelő kezelés esetén a szürkevíz kellemetlen szagokat áraszthat és fertőzésveszélyt jelenthet. Megfelelő kezelés során viszont a megspórolt vízmennyiségnek köszönhetően mind pénztárcánk, mind bolygónk hálás lesz nekünk.