A különböző statisztikák szerint a legtöbb háztartási hulladék a konyhai, főzéshez szükséges alapanyagok előkészítése során keletkezik. Enni és főzni márpedig kell, ezt senki sem vitatja, de átgondoltabb szervezéssel és tudatosabb vásárlással megelőzhetjük a konyhai hulladékok felhalmozását. A maradék konyhai hulladékból, pedig amit tudunk, hasznosítsuk újra! Hogy hogyan? Például az alábbi tippjeink segítségével!
1. Légy tudatos vásárló és írj bevásárló listát!
A hipermarketek elképesztő választékát látva hajlamosak lehetünk túlvásárolni magunkat, azaz számtalan olyan dolog is a bevásárlókosarunkban landol, amire valójában semmi szükségünk sincs. A feleslegesen vásárolt élelmiszer nemcsak hogy nem fogy el a lejárati határidőig, de a sokszor műanyagból készült csomagolásukkal csak tovább terheljük környezetünket. Mit lehet ez ellen tenni? Írj bevásárló listát és vásárolj tudatosan. Csak azokat a termékeket vedd meg, amelyekre valóban szükséged van. Ezt nemcsak bolygó, de pénztárcád is meghálálja.
2. Stop a felesleges műanyagoknak!
A vásárlás során, kerüld a neylonzacskókat, a műanyag szatyrokat, és ha teheted, vásárolj inkább csomagolásmentes boltban! A pékárut nyugodtan teheted mosható vászonzsákba a bevásárolt árut pedig textilszatyorba. Ezt mindig beteheted a táskádba, így nem kell attól félned, hogy felkészületlenül szatyor nélkül érkezel a boltba, piacra. A vászontáska nagy előnye még, hogy sokkal jobban bírja a nagyobb súlyt, mint a műanyag szatyor!
3. Zöldség-gyümölcs a piacról – nemcsak az egészségedet, de a környezetet is óvja!
Ha van a közeledben piac, akkor inkább ott vásárolj be a főzéshez szolgáló alapanyagokból. A helyi termelőktől való vásárlással nemcsak a környezetedben élő emberek megélhetését segíted. A rövidebb szállítás, tárolás kevesebb konzerválószerrel és szennyezéssel jár, itt ráadásul tudunk zacskómentesen vásárolni, ha előre felszerelkezünk textil szatyrokkal. Arról nem is beszélve, hogy a helyi kistermelőktől vett zöldség-gyümölcs egyáltalán nem, vagy sokkal kevesebb permetezőszert látott, mint a hiper- és szupermarketekben kapható élelmiszerek túlnyomó többsége.
4. Ahány éhes száj, annyi étel!
Csak annyi ételt készíts, amennyi valóban el is fogy! Ez a lépés – akárcsak a vásárlásnál – nemcsak a környezetre, de a malacperselyedre is jótékony hatással lesz. Ezenfelül nem kell a maradék kérdésével foglalkoznod. Ha véletlenül mégis marad felesleges étel, ha tudod, tedd el másnapra vagy tedd be a fagyasztóba – jó lesz egy másik alkalommal. Ha van háziállatod és nem vagy híve az elrakásnak, valamint az elkészült étel nincs káros hatással kis kedvencedre, nyugodtan ad neki! Ha nincs háziállat a háznál, de ismersz rászoruló embereket, nyugodtan ajándékozd nekik a maradék ételt! Így biztos lehetsz benne, hogy az étel (s az elkészítésébe fektetett időd és energiád) nem megy pocsékba.
LAPOZZ TOVÁBB, A CIKK FOLYTATÓDIK!