Napjainkban már nemcsak a mi, de kis kedvenceink életében is egyre nagyobb szerep jut a környezetvédelemnek és az ökológiai láb-, azaz mancsnyom csökkentésének, amellett, hogy ezzel egészségükre is nagyobb figyelmet fordítunk!
Sokak számára már nem kérdés, hogy szaporítóktól való vásárlás helyett fogadjunk inkább a legközelebbi menhelyről örökbe és műanyag zacskó helyett használjunk lebomló zacskót a kutyagumi gyűjtésére. De mit tehetünk még a környezetkímélőbb állattartásért?
Tény, hogy a kisállatok tartása messze űzi a depressziót és hatékony ellenszere a magánynak. Viszont az is tény, hogy kisállatot csak akkor fogadj örökbe, ha valóban szerető meleg otthont tudsz neki biztosítani. Az állatokkal való játék erősíti a közöttünk lévő kötődést és számos humoros pillanatot is tartogathat. Viszont örök dilemma az állatok játéka is.
Na, de milyen is a jó kutya és macskajáték?
Strapabíró, környezetbarát, nem esik szét azonnal apró darabokra és semmiképpen sem veszélyes kisállatod egészségére. Lehetőség szerint kerüld el a latex játékokat, amelyeket „Floki” úgy szét tud szedni, akár a lábtörlőt. A klasszikus plüssöket is kerüld el, ezek könnyen elszakadnak a varrásuk mentén és tömőanyaguk könnyen kiköthet kutyád gyomrában, akár nagyobb galibákat is okozva kis kedvenced emésztőrendszerében. A teniszlabda sem a legjobb választás, mivel tele van üvegszálakkal, könnyen szétrágható és nemcsak a fogakat koptatja le, de akár az íny kisebesedését is okozhatja. A játék során óhatatlanul is mérgező anyagok oldódhatnak ki, a kemény anyag pedig akár fogtörést is okozhat. A piacon rengeteg csörgő-zörgő, színes-szagos, ámde legtöbbször műanyagból készült kutya- és macskajáték található. Ezeket a kutyus előbb utóbb szétrágcsálja vagy elássa, a cica pedig szétkarmolja.
Van-e környezetbarát verziója a kutya és macskajátékoknak?
Természetesen igen. Az interneten ma már rengetegféle ökobarát kutya és macskajáték érhető el, de ha van egy kis kézügyességed, akár magad is kreálhatsz jobbnál jobb szórakoztató eszközöket kis kedvenceid számára.
Ha az internetet választod találhatsz újrahasznosított, méreganyag-mentes PET-palackból készült plüssfigurákat, amiket kedvenced kedvére hurcibálhat ide-oda, rizspelyvávól készült frizbiket, természetes kaucsukból készült labdákat, rágókákat és köteleket, de még jutifalatokkal megtölthető csontokat és macskamentával töltött plüssjátékokat is. Érdemes a játék méretét úgy megválasztani, hogy az férjen be a kutya szájába, de semmiképpen se tudja lenyelni.
Sokan hajlamosak elfeledkezni a játékok tisztításáról is. Ennek legfőképpen lakásban tartott állatoknál van nagy szerepe. A legcélszerűbb olyan játékokat választani, amelyek egy szappanos mosással könnyen tisztíthatók. Ettől függetlenül nem kerülhetjük el a játékok rendszeres, mosószódával, bóraxszal vagy ecettel történő megtisztítását sem.
Ha szeretsz otthon kreatívkodni, akkor a már szinte rongyossá hordott pólódból is készíthetsz környezetbarát textiljátékot. Ezzel nemcsak egy újabb kutyajáték árát spórolod meg, hanem a ruhásszekrényedben is több hely marad és átláthatóbbá válnak a polcok. A felsőrészt csíkokra szabdalod, majd összefonod és mindkét végére egy-egy csomót kötsz. Ha több, eltérő színű pólóból készül a játék, a végeredmény egy tarka kutya vagy macskajáték lesz. Ebből többet is készíthetünk, hogyha kutyusunk esetleg elhasználná az előzőt, tudjunk egy másikat adni neki.
A jószág ápolószerei vásárlása esetén is törekedjünk a vegyszermentes illetve természetes anyagból készült termékek beszerzésére, mint pl. sampon, kefe. Ugyanis vegyi anyagok hatására kedvenceinknél is kialakulhat allergia ugyanúgy, mint az embereknél. Ha új állatfelszerelést vásárolunk, ne dobjuk ki a régit, hanem keressünk olyan állatmenhelyet, ahol boldoggá tehetjük velük a még gazdátlan kiskedvenceket.