Te is hallottál a beteg ház szindróma létezéséről? Már az 1980-as évek elején felismerték, hogy az otthonunkban lévő ismeretlen eredetű vegyszerek jelenlétére túlérzékenységgel reagálhatunk. A kutatók nevet is adtak a jelenségnek: beteg ház szindróma névre keresztelték el.
Mit jelent pontosan a beteg ház szindróma?
Nevével ékes ellentétben, ebben az esetben nem a ház lesz beteg, hanem idővel mi. A betegséget leginkább az otthonunkban előforduló kemikáliák, gombák vagy baktériumok váltják ki. Ugyan mértékük egyenként nem éri el az egészségügyi határértékeket, de a „sok kicsi sokra megy” elve alapján a különböző kórokozók negatív hatása összeadódik. Egyes esetekben „csupán” kellemetlen túlérzékenységet okoznak, mint a bőrproblémák vagy a fejfájás. Alapbetegségek fennállása esetén (például COPD, depresszió vagy asztma) azonban már komolyabb betegségekhez is vezethet a beteg ház szindróma, mely gyakrabban érinti a nőket, mint a férfiakat.
Mi váltja ki és milyen tüneteket okoz?
Többnyire vegyszerek válthatják ki a beteg ház szindrómához tartozó tünetegyüttest. Ezek közé tartoznak egyebek között a festékek, lakkok, felületkezelő szerek és egyéb vegyi anyagok. A vízszivárgás okozta penész és – utóbbit talán kevesen gondolnák -, de az elektroszmog is képes „megmérgezni” egy lakás levegőjét. A betegség kialakulásának leggyakoribb okozói ezeken túl még a különféle baktériumok és a gombák, melyek a légkondicionáló berendezések miatt vagy a ritkán szellőztetett helyiségekben akár káros mértékben is elszaporodhatnak.
Az első tünetek között szerepel a fejfájás, a puffadás, a szemgyulladás, a fáradékonyság és az égő, viszkető bőr. Később olyan problémák is jelentkezhetnek, mint az émelygés és a hányás, az emésztési gondok, az izomfájdalmak, a torokfájás, a légzési és a mellkasi fájdalmak. Innen már egyenes az út a komolyabb betegségek létrejöttéig. A beteg ház szindróma tünetei miatt könnyen lehetünk levertek, depressziósak. Akár még az emlékezetünkkel is adódhatnak gondok. A tünetek jelentkezésekor sok orvos antidepresszánst ír fel pácienseinek és csak a legritkább esetben derül ki, hogy valójában a beteg ház szindróma okozza a problémákat. Ez azért lehet így, mivel a beteg ház szindróma tüneteit általában nem egyetlen kórokozó okozza, a probléma ennél összetettebb.
Mi minden sorolható még beteg ház szindróma tünetei közé?
A huzat vagy az állandóan zárt ablakok esetén az első opció azért okozhat gondot, mert a friss levegővel együtt a zaj és a kocsik által kibocsátott benzingőz beáramolhat az utcáról. A második esetben pedig egyáltalán nem cserélődik a levegő. A festékrészecskéket kibocsátó nyomtatókészülékek, a padlószőnyegben megbúvó atkák és gombák, valamint a pollenek és a szálló por egyaránt megzavarhatják az ember közérzetét.
Ha valóban meg akarjuk oldani a problémát, érdemes megkeresni a bajok gyökerét. Érdemes átgondolni az otthonunk építésekor vagy felújításakor felhasználandó anyagokat. Igyekezzünk elkerülni a lakkozott, festett felületeket! Helyettük használjunk inkább természetes és környezetbarát alapanyagokat, levegőtisztító berendezéseket! Egyes növények is rendelkeznek levegőtisztító tulajdonságokkal. Ilyen például az anyósnyelv, az Aloe vera, a gyompálma, vagy a dracéna.
Ha Te is a fenti tüneteket tapasztalod magadon, de az orvosi kivizsgálás esetén nem találtak szervi problémákat, a lakásodra pedig jellemzőek a fentebb említett körülmények, érdemes elgondolkodnod egy környezetbarátabb megoldásokon alapuló felújításon!