A jelenlegi –nem túl rózsás- gazdasági helyzetben az ember ott spórol, ahol tud. Persze ezt jóval könnyebb mondani, mint meg is tenni, főleg, ha tapasztalat híján nem vagyunk tisztában a lehetőségeinkkel. Ha leülünk és egy kis számítást végzünk, azonnal rájövünk, hogy a legtöbb pénzt a háztartásban a hó végi számlák kifizetése viszi el.
Különösen igaz ez a téli hónapokra, amikor bizony mindenki jócskán feljebb tekeri a hősugárzó szabályozóját. De jó is volna, ha létezne egy olyan csoda berendezés, amivel spórolhatunk a rezsi költségeken!
Milyen fantasztikus is lenne, ha nyáron bűntudat nélkül élvezhetnénk a benti kellemesen hűs levegőt, télen pedig a lelket-testet egyaránt átjáró meleget, úgy, hogy közben nem kell a hó végi horribilis számlák miatt aggódnunk! Nos, jó hírünk van, ugyanis a hőszivattyú pontosan ezen álmunkat váltja valóra, hiszen a szóban forgó hűtő-fűtő berendezés a párját ritkítja, ha az energiatakarékosság elvéről van szó!
De mi is tulajdonképpen a hőszivattyú, és hogyan működik pontosan?
Cikkünkben ennek jártunk utána. A hőszivattyú kapcsán többször hangzik el az a mondat, miszerint a berendezés nem más, mint a hűtőszekrény „kifordított” verziója. Az igazság persze az, hogy ez a bonyolult készülék ennél jóval komplexebb elemzést kíván meg a részünkről. A kalorikus gép működési elve a következő: a gép kivonja a hőt a külső, alacsonyabb hőmérsékletű környezetből, és egy olyan helyre szállítja át, ahol a hőmérséklet már eleve nagyon magas – így képes gazdálkodni a hőenergiával.
Mit jelent ez a gyakorlatban? Nos, ha nagyon egyszerűen szeretnénk fogalmazni, úgy is mondhatjuk, hogy a hőszivattyús berendezés fűt a kazán helyett, hűt a klíma helyett és meleg vizet is előállít a bojler helyett. Az energia megtakarítása a sok „helyett”-ben rejlik, ugyanis értelemszerűen, ha rendelkezünk egy megbízhatóan működő, precízen kialakított profi berendezéssel, nincs szükségünk a fenti felsorolt berendezések egyikére sem.
Mielőtt azonnal vásárolni rohannánk, álljunk meg egy percre, és gondoljuk át az igényeinkhez mért lehetőségeket. A hőszivattyús berendezés ugyanis csak abban az esetben váltja be a hozzá fűzött reményt, ha a teljesítménye megfelelő és illeszkedik a háztartás igényeihez, illetve, ha elégséges méretű maga a puffertartály és van hely annak beépítésére. Mivel a hőszivattyúnak több különböző típusa is van, – talajkollektoros, levegő-víz, illetve víz-víz szivattyú- tapasztalat híján mindenképpen ajánlatos profi segítséget igénybe venni a választáshoz.
Forrás: epulet-gep-eszet.hu